2013 m. balandžio 30 d., antradienis

AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ BATONĖLIAI SU PIENINIU ŠOKOLADU...

... pagardintu sūriais riešutais ir traškučiais.



Ar jau ragavot Karūnos naujienų, pieninų šokoladų su karamelizuotais sūdytais riešutais ir sūriais traškučiais? Aš taip :) Mėgstu kontrastus maiste. Kartais paskanauju šokolado su pelėsinio sūrio įdaru, ragavau su sūdytais lašiniais :) 
Pieninis su sūdytais riešutais, skanus prie taurės balto sauso vyno, su minkštu, pvz., brie tipo sūriu. Kitas, su sūriais traškučiais, neblogas prie baltos kavos. Su karamelizuotais sūdytais migdolais man gardesnis. Tik riešutėliai galėtų būti stambesni.. 

Šie šokoladai labai tinka avižiniams batonėliams, kuriuos labai skanu triauškinti pusryčiams su puodeliu jogurto ar prie rytinės kavos. Anąkart turguje pas ūkininką pirkau visą kilogramą avižinių dribsnių. Kaimiškų, naminių, tokių dailių ir teisingų. Košei, duonai, naminiams miusli ir kitokiems geriems dalykams. Šie skanėstai - vieni iš daugelio gerų dalykų, greit pagaminamų ir ilgai neužsilaikančių. Rekomenduoju!


Reikia:
150 g avižinių dribsnių (įprastų, negreito paruošimo)
50 g migdolų plokštelių
3 valg. š. viso grūdo kvietinių miltų
50 g rudojo cukraus
7 valg. š. kokosų aliejaus (galima keisti lydytu sviestu ar kitokiu, pvz., migdolų aliejumi)
šaukštelio cukraus su vanile
200 g pieninio šokolado su karamelizuotais sūdytais migdolais (arba sūriais traškučiais, arba abiejų rūšių per pusę)

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros.
Šokoladą rupiai susmulkinkite peiliu.
Avižinius dribsnius sumaišykite su migdolų plokštelėmis, miltais, cukrumi, vaniliniu cukrumi. Supilkite kokosų aliejų. Gerai išmaišykite (aš maišiau pirštais), masė turėtų gautis tik vos drėgna, bet taip ir turi būti.
Suberkite smulkintą šokoladą ir šaukštu dar kartą permaišykite.

Gautus trupinius suberkite į nedidelę, kepimo popieriumi išklotą kepimo formą (manoji kvadratinė, jos kraštinė 20 cm) ir išlyginkite gerai paspausdami šaukštu.


Pašaukite į orkaitę  ir kepkite apie 25 minutes, kol paviršius šiek tiek paruduos. Labai gerai atvėsinkite ir tik tuomet aštriu peiliu supjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Skanaus!


Adaptuota pagal Joy of Kosher

2013 m. balandžio 25 d., ketvirtadienis

LINKSMIEJI PINGVINUKAI




Balandžio 25-oji - Pasaulinė pingvinų diena. Panašiai šiuo metu Antarktidoje prasideda žiema ir didžioji pingvinų migracija, kai šie nuostabūs paukščiai palieka vandenyną ir keliauja tūkstančius kilometrų į žemyno gilumą tam, kad susiporuotų ir padėtų kiaušinius :)


Šiai progai siūlau ne tik gardžius, bet ir labai žavius užkandukus  alyvuogių mėgėjams. Kad juos pagaminti, teks truputėlį pavargti, bet ko gi nepadarysi dėl mielų svečių :) Receptą ruošiau žurnalo "Debesys" 2013 m. pavasario numeriui, kai už lango buvo dar daug sniego...


Reikia:

30 didelių juodųjų alyvuogių be kauliukų
30 mažesnių juodųjų alyvuogių be kauliukų
100 g fetos sūrio
50 g varškės
1 skiltelės česnako
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
1 vidutinės morkos
keletos svogūnų laiškų
keletos krapų šakelių
30 vnt. medinių dantų krapštukų

Fetos sūrį sutrinkite ir sumaišykite su varške. Pagal skonį pagardinkite druska ir maltais pipirais. Įmaišykite trintą česnaką.
 Morką nuskuskite ir supjaustykite griežinėliais. Kiekvienam griežinėliui šiek tiek nupjaukite šonelius ir išpjaukite mažus trikampėlius. Tai pingvinukų kojos.


Paruoškite pingvinukų pilvelius. Stambesnes alyvuoges perpjaukite pusiau. Ant vienos alyvuogės puselės uždėkite rutuliuką sūrio - varškės masės ir užspauskite antrąją pusele taip, kad matytųsi baltas pilvelis. Tą patį padarykite su likusiomis alyvuogių puselėmis.


Galvytėms į mažesniųjų alyvuogių kauliuko angas įsprauskite po mažą morkos gabaliuką. Kiekvieną alyvuogę skersai persmeikite mediniu dantų krapštuku.


Surinkite pingvinukus: ant kiekvieno morkos griežinėlio padėkite po stambesnę alyvuogę su sūriu iš viršaus persmeigdami paruoštąja mažesniąja alyvuoge. Smeikite iki pat morkos, pingvinuko galvą švelniai pristumdami prie pilvelio.


Paruoštiems pingvinukams užriškite „šalikus“, per mažesniąsias alyvuoges – galveles pernerdami svogūno laišką ar krapo stiebelį.
Pingvinukai pasiruošę puotai. Sudėkite juos į lėkštę ir patiekite.



Šiuos užkandukus ruoškite prieš pat patiekdami. Skaniausi ir dailiausi tik šviežūs.


2013 m. balandžio 23 d., antradienis

KONDENSUOTO PIENO KEKSIUKAI SU VARŠKE IR RAZINOMIS



Labai smagu vėl tvirtai atsistoti ant abiejų kojų ir "pasinerti" į gyvenimą. Į pavasarį, pilną saulės ir gaivaus oro.  Nors dar kamuoja greitas nuovargis, bet su dideliu malonumu "kišu rankas į žemę" :) Auginu gėlių daigelius, sėju bazilikus, čiliukus ir levandas. Klausausi varnėnų čiulbėjimo, uostau pirmuosius žiedelius...


... bandau minti dviračiu. Poilsio akimirkomis geriu saulės geltonumo kvapnią pradedančių žydėti gluosnių kačiukų arbatą.


Ir jums labai rekomenduoju. O jei dar su puikiais varškės keksiukais, pasaldintais kondensuotu pienu ir pagardintais razinomis, iš vis, puiki nuotaika garantuota... 


Reikia: (apie 20 keksiukų)
3 kiaušinių
indelio (397 g ) saldinto kondensuoto pieno
300 g varškės
120 g sviesto
220 g miltų
1,5 šaukštelio kepimo miltelių
šaukštelio cukraus su vanile
dviejų saujų geltonųjų razinų

Kondensuotą pieną išsukite su kiaušiniais, įmušdami po vieną. Supilkite išlydytą sviestą ir gerai išmaišykite ar išplakite. Sudėkite varškę ir išsukite iki vientisos, purios masės.
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir vaniliniu cukrumi. Palengva, dalimis švelniais judesiais įmaišykite į skystąją tešlą. (Miltų niekuomet į tešlą negalima įmaišyti smarkiai plakant ar sukant iš peties. Miltus, kaip minėjau, reikia tik įmaišyti, geriausiai šaukštu, švelniais sukamaisiais judesiais. Nuo to kartais priklauso tai, kodėl sukrenta kepami pyragai).
Suberkite razinas ir dar kartą švelniai permaišykite.

Kepimo formą išklokite popierinėmis formelėmis ir sukrėskite tešlą (2/3 formelės tūrio).

Kepkite 190 laipsnių kaitros orkaitėje apie 20 - 25 min. iki gelsvo rudumo.


Iškepusius gerai atvėsinkite ir pabarstykite miltiniu cukrumi..



2013 m. balandžio 15 d., pirmadienis

KEPTA VIŠTA SU SUMAC, ZA'ATAR IR CITRINA



Šiek tiek egzotikos "vėjo gūsiuose"...
Prieš keletą dienų, kaip ir daugelis, gavau dovanų, šiek tiek atgaivinusių atmintį apie egzotiškas keliones. Šiek tiek prieskonių iš Maroko. Jų kvapas priminė kelionę po Tunisą (apie tai esu rašiusi, nuoroda čia). Pamenu, kaip raibo akys besisukiojant prieskonių turguje...
Pirmiausiai, turiu už tai padėkoti keliautojui Dainiui Kinderiui ir išskirtiniam kelionių organizatoriui "Magelano kelionės". Gal šį vėsų pavasarį važiuojam pasišildyti į Maroką?

Sumac, za'atar, ras el hanout ir harissa. Arabiški burtažodžiai :) arba kvapai ir skoniai, paįvairinantys vėsią ir pilką mūsų kasdienybę. Kepiau vištą, kurią išbandė jau ne vienas blogeris. Su sumac ir za'atar. Sumac - džiovintos sutrintos žagrenio uogos, tik ne nuo rūgščiojo žagrenio, kuris auginamas pas mus, bet nuo to, kuris auga Viduržemio jūros regione. Aštroko ir rūgštoko skonio, milteliai tinkami salotoms ir mėsai pagardinti. Nepasakyčiau, kad labai kažkuo ypatingas.
Za'atar - smulkiai sutrinto džiovinto čiobrelio, trintų kepintų sezamų ir druskos mišinys. Taip turėtų būti, tačiau, matyt, variacijų esama visokių. Manieji prieskoniai tikrai be druskos ir turi labai daug raudonėliui giminingos žolės, kurios kvapas kaip ir čiobrelio, daug intensyvesnis, nei pas mus, atšiauriomis sąlygomis augančių. Šitas puikus.
Šie abu prieskonių mišiniai dažnai maišomi tarpusavyje. Sumaišiau ir aš. Įtrynusi kartu su cinamonu, česnaku, svogūnais ir citrina, iškepiau puikų, aromatingą kaimišką viščiuką. Jei neturite arabiškų prieskonių, vietoj jų naudokite daug šviežio ar džiovinto čiobrelio ir raudonėlio, tikrai nebus prasčiau...
Beje, keptą vištą patiekiau pagal knygos rekomendacijas, su pakepintais kedrų riešutėliais ir gausiai česnaku pagardintu tirštu natūraliu jogurtu. Pasaka, o ne višta :) Visa virtuvė gardžiai kvepėjo prieskonių puokšte...


Reikia:
1 nemažo viščiuko, supjaustyto į keturias dalis (naudojau pusę supjaustytos kaimiškos vištos, apie 1,5 kg)
2 raudonų svogūnų
2 česnako skiltelių
4 valg. š. alyvuogių aliejaus
1 arb. š. malto cinamono
1 valg. š. "sumac" prieskonių (naudojau šaukštelį)
1 citrinos (naudojau žaliąją)
200 ml vandens (arba vištienos sultinio)
1,5 arb. š. druskos
1 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
2 valg. š. za'atar prieskonių (keiskite čiobreliais ir raudonėliais), pusei vištos bėriau tik šaukštą šių prieskonių
apie 20 g sviesto
50 g kedro riešutų
saujos šviežių petražolių lapų

Dubenyje vištą sumaišykite su cinamonu, sumac, za'atar, trintais česnakais, maltais pipirais, plonais žiedais supjaustytais svogūnais, plonomis riekelėmis supjaustyta citrina ir druska. Užpilkite alyvuogių aliejaus, o po to vandens. Uždenkite ir palikite keletui valandų ar per naktį, kad pasimarinuotų (laikiau per naktį).


Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių kaitros. Vištos gabalus sudėkite į kepimo indą odele į viršų. Užpilkite likusio marinato, sudėkite visus svogūnus, citrinos griežinėlius ir pašaukite kepti. Kepkite apie 30 - 40 min., kol mėsa perkeps.


Kedrų riešutus su žiupsneliu druskos pakepinkite keptuvėje ant sviesto iki rusvumo. Suberkite ant popierinio rankšluosčio ir palikite, kad susigertų riebalų perteklius.
Karštą vištieną sudėkite į lėkštę, apiberkite riešutais ir kapotomis petražolėmis. Patiekite su lavašu ar pitos duonele ir gausiai česnaku (ir krapais) pagardintu tirštu jogurtu. Puiki vištiena!



Šaltinis Ottolenghi "The Cookbook", 2010 m.



Labai nenoriai, bet įsiviešpatauja pavasaris. Pas mus sugrįžo gandrai (danguje sklando pulkais), uodegas kraipo kielės, lizdelius tvarko raudonuodegės, pulkais siautėja varnėnai - chuliganai, prabudo pievinės varlės, danguje koncertuoja vieversiai. Pernykščias erškėtuoges lesa nematyti svečiai - labai dailūs paukšteliai kuoduotieji svirbeliai. Rodos, kad per pastarąsias pora saulėtų dienų kažkas įjungė paukščių čiulbesį... Su pavasariu!


2013 m. balandžio 8 d., pirmadienis

ŠOKOLADINIS SAULĖGRĄŽŲ GARDUMYNAS




Panašu, kad šiemet žiema davė tris mėnesius, ketvirtąjį dovanojo, dar ir penktojo pusę tai tikrai pridės :) Bet labai nėra ko nervintis, pavasaris tikrai jau čia pat. Nes jei galėčiau, parodyčiau pajūrio dangų, kaip krintant dideliems sniego kąsniams, klykdamos, lyg kandamos šaltuko, grįžta žąsys... Platūs ir gausūs paukščių trikampiai - pastarųjų keletos dienų reginys pro mano didelius langus :) O paukščiai tikrai nemeluoja, jie pavasarį parsineša ant sparnų.
Norėčiau perteikti ir dievišką ramybę. Tokią, kokia tvyro Nidoje. Varnų kranksėjimas, genių (jų tiek daug!) kalenimas ir daug kaitrios saulės užuovėjoj. Beribės baltos marios ir žvejai pamišėliai... :0)





Saulėgrąžų gardumynas. Iš serijos kažkas truputėlį sveikiau. Žaliavalgių saldumynas, kurį labai pamėgo mūsų namuose. Gaminau tokį triufelių, pavoliotų sezamo sėklose, pavidalu ir paprastai pjaustomą. Su traškiomis figomis, kurias galima keisti razinomis. Ir kakava, kurią taip pat kartais pakeičiu išlydytu juoduoju šokoladu... 


Reikia:
stiklinės saulėgrąžų sėklų
1,5 valg. š. kokosų aliejaus
1,5 valg. š. natūralių kakavos miltelių (arba apie 70 g juodojo šokolado)
2 valg. š. medaus
keletos cukruotų apelsino žievelių (arba šaukštelio nutarkuotos apelsino žievelės)
8 -10 vnt. džiovintų figų (arba saujos razinų)

Smulkintuvu arba mėsmale sumalkite saulėgrąžų sėklas kartu su džiovintomis figomis ar razinomis (figoms prieš malant nupjaustykite kotelius) ir, jei naudojate, cukruotomis apelsinų žievelėmis. Į gautą masę supilkite garuose ištirpintą kokosų aliejų, sudėkite medų, kakavą, apelsino žievelę (jei naudojate vietoj cukruotų) ir gerai išmaišykite. Masę sukrėskite ant sviestiniu popieriumi išklotos formelės ir išlyginkite. Mažiausiai valandą palaikykite šaldytuve, o tuomet supjaustykite gabalėliais.

Arba iš gautos masės drėgnomis rankomis formuokite rutuliukus, pavoliokite juos sezamo sėklose ir sudėkite ant gofruotų popierėlių saldainiams. Prieš tiekdami atšaldykite.


Jei vietoj kakavos naudosite šokoladą, jį kartu su kokosų aliejumi išlydykite vandens garų vonelėje.

Idėja iš žurnalo "Druska ir pipirai", 2012 m. pavasaris