2011 m. liepos 26 d., antradienis

AGRASTŲ PYRAGAS

Saldžiai rūgštus ir sultingas.



Užmiestyje gyvenantys žmonės turi daug dangaus, kuriuo gėrėtis nieko nekainuoja ir kuriuo jie turėtų didžiuotis. Jei tik nevaikštome nuo skubėjimo ir rūpesčių panarinę galvas, turime galimybę džiaugtis besileidžiančios saulės spalvų išdaigomis, debesų figūromis apniukusią dieną, žvaigždėtu dangumi rugpjūty, sugrįžtančiais paukščiais pavasarį...  Į išskrendančius geriau nežiūrėti, kad per daug nespaustų širdies...
Šią vasarą dangus mus ypač stebina. Kai taip nuolat vasariškai pila trumpi lietūs ir tuoj vėl išlenda kaitri saulė, jau nuo birželio pabaigos dangų raižo didelių ir stambių vaivorykščių lankai ir puslankiai... :) Ar tai reiškia, kad ruduo bus gražus?




Agrastų uogas atradau iš naujo. Ir už tai esu dėkinga Rennie ir Eglei. Už marinuotas uogas, už gardų ir lengvai egzotišką džemą su bananais. Ir dar už tai, kad pernykštis agrastų vynas tikrai puikus...

Pyragą būtų galima pavadinti apverstu, mat ant dugno - tirpinto cukraus sluoksnis, labai tinkantis rūgščioms uogoms, virš kurių - plonas biskvitas, kurį ta saldi rūgštelė teisingai sudrėkina. Tačiau galima jo ir neversti, receptas to nereikalauja, ypač jei kepame išardomoj kepimo formoj... Bet kuriuo atveju, skanus, nuo stalo ištirpęs per akimirką.. Kaimynai tikrai neuduotų sumeluoti :)

Reikia:
500 g rūgštesnių agrastų;

200 g cukraus;
2 - 3 šaukštų vandens arba brendžio;

50 g sviesto;
2 kiaušinių;
75 g cukraus;
šaukštelio tarkuotos citrinos žievelės;
150 g miltų;
šaukšteio kepimo miltelių;
50 ml grietinėlės.

Agrastus švariai nuvalome (nuskabome kotelius ir barzdeles), nuplauname ir apdžioviname.

Keptuvėje (patogiau būtų iš kart kepimo formoje, jei yra galimybė) ant kaitros ištirpiname cukrų. Nukeliame nuo viryklės ir maišant atsargiai supilame drungną vandenį ar brendį (labai atsargiai, kad karštas cukrus nevirstų pavojingu vulkanu). Jei cukrų tirpinome keptuvėje, iš kart visą supilame į kepimo formą, kurioje kepsime (cukrus turi uždengti visą dugną).

Kiaušinius stipriai suplakame su cukrumi. Sudedame citrinos žievelę ir supilame tirpintą sviestą.
Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir įmaišome į tešlą. Supilame grietinėlę ir išmaišome, kad susidarytų lygi tešla.

Agrastus sudedame ant ištiprinto cukraus.


Ant viršaus užtepame tešlos.


Kepame 175 laipsnių kaitros orkaitėje, apatinėje lentynoje apie pusvalandį, kol šiek tiek paruduoja.


Patiekiame dar šiltą, su plakta grietinėle ar vaniliniu padažu. Skanus ir atvėsęs, "be nieko" :)


Agrastus šiame recepte galima keisti vyšniomis.
Cukrų galima ne vien ištirpinti, bet ir ilgėliau pakepinti su gabalėliu sviesto, kol šiek tiek karamelizuosis. Panašiai, kaip prancūziškajam "tarte tatin"...


Šaltinis "Didžioji virtuvės knyga", 2004 m.

2011 m. liepos 23 d., šeštadienis

KEPTI ABRIKOSAI


Su citrininiais čiobreliais, aštriaisiais čili ir medumi. Desertui, salotoms ar prie mėsos, ypač, paukštienos.



Man labai skanūs kepti persikai. Pamarinuoti visai panašiai kaip ir abrikosai ar kimšti pelėsiniu sūriu ir aplieti balzaminio acto sirupu. Pastarųjų receptas čia. Labai gardūs ant grotelių kepti nektarinai su fetos ar ožkos sūriu.  Šį kart apie keptus abrikosus. Išragavom keptus namie, orkaitėje bei lauke, ant griliaus. Puikūs.

Reikia:
6 ne per daug prisirpusių abrikosų;
2 šaukštelių aliejaus (pvz., nerafinuoto abrikosų kauliukų);
2 šaukštelių citrinos sulčių;
2 šaukštų skysto medaus;
žiupsnelio druskos;
žiupsnio maltų čili (arba šviežiai maltų juodųjų pipirų);
saujos šviežių citrininių čiobrelių (tiks ir įprasti).

Abrikosus švariai nuplauname, perpjauname pusiau ir išimame kauliukus. Sudedame į dubenį.

Aliejų sumaišome su citrinos sultimis, medumi, druska ir čili. Paragaujame. Jei nieko nebetrūksta, užpilame ant abrikosų ir gerai išmaišome. Užberiame smulkintus čiobrelius ir neilgam paliekame, kad pasimarinuotų.


Kepame  220 laipsnių kaitros orkaitėje arba labai karštame grilyje ant grotelių (odele į viršų) vos keletą minučių, kol vaisiai šiek teik suminkštės, vos apskrus, bet liks standūs (jokiu būdu neištižę).

Labai skanūs su plakta giretinėle!

2011 m. liepos 21 d., ketvirtadienis

ARBŪZŲ LIMONADAS


... Kai lauke dusinančiai karšta ir tvanku...


Reikia:
pusės prisirpusio arbūzo (priklausomai nuo dydžio, gali pakakti ir ketvirčio);
2 citrinų;
saujos žalių mėtų lapelių;
3 - 4 šaukštų skysto medaus (arba 0,5 puodelio rudojo cukraus);
0,5 - 1 l gazuoto mineralinio vandens (pagal skonį, priklausomai nuo arbūzo dydžio);
daug daug ledo kubelių.

Citrinas švariai nuplauti ir išspausti sultis. Sudėti medų ar cukrų, suplėšytus mėtų lapelius, sumesti išspaustas citrinas ir gerai išmaišius, neilgam palikti vėsiai.

Arbūzui nulupti žievę su visa baltąja dalimi ir išrankioti sėklas. Minkštimą sutrinti elektrine trintuve.
Supilti paruoštas citrinų sultis, mineralinį vandenį ir paragauti (pagal skonį pasaldinti - atskiesti mineraliniu - neskiesti iš vis. Man skanus šis gėrimas ir skiestas vandeniu ir neskiestas). Atšaldyti. Patiekti su daug daug ledo kubelių..


Sutrintą arbūzo minkštimą galite iškošti (man skaniau su tirštimu) ir mineralinio nepilti. O jei į stiklinę tokio gėrimo įpilsite taurelę degtinės, mėgausitės labai gardžiu kokteiliu. Rekomenduoju!

Adaptuota pagal Martha Stewart


2011 m. liepos 19 d., antradienis

BISKVITINĖ UOGŲ TARTA

Su plakta grietinėle, avietėmis ir mėlynėmis...


Džiaugiamės vasara ir jos permainingais orais pajūryje. Gal ir gerai, kad pasiutusiai karšta, tvanku ir staiga vėl nuo jūros atslenka vėsuma; kad plūpteli gausus, bet šiltas ir trumpas lietus, o saulė tuoj jį vėl nudžiovina; kad dienomis pučia gūsingas, bet šiltas vėjas, prie žemės lenkiantis svyruoklio šermukšnio stiebus, nuo svorio vos laikančius jau stipriai rausvėjančias uogas, o vakarais tylu, tylu, tik girdisi lizdeliuose tupinčių kregždžiukų čirpsėjimas... Taip įdomiau gyventi...
Vakarus leidžiam lauke, grožimės vakariniu dangumi, saulės nudažytais, nebe taip niūriais lietaus debesimis. Turistaujam, verdam žuvienę ant laužo, maudomės upėj, pajūrio paplūdimius užleisdami poilsiautojams; braidom po bekraštę pievą per liūtį, pinam vainikus iš lauko gėlių...
Verdam uogienes, skubam išsisaugoti nors dalelę vasaros...
Ir kaip viską suspėti?


Negaliu žiūrėti, kaip vienu metu turgaus prekystaliai lūžta nuo vyšnių, trešnių, mėlynių, serbentų, agrastų, aviečių, šilauogių. Kaip suspėti visko paragauti? Pikta, kad nektarinų ir persikų kilogramas kainuoja tris, keturis litus, o paprasčiausių raudonųjų serbentų litras - penki litai. Ką jau kalbėti apie mėlynes, avietes ar net braškes, kurios šiemet sumušė visus kainų rekordus...

Et, norsisi kartais pabambėti, nors naudos iš to maža. Geriau nieko negalvojant, nusipirkti kilogramą mėlynių ir aviečių, išsikepti biskvitinę tartą prie kavos ir sočiai prisikirsti :)


Reikia:
biskvitiniam pagrindui:
3 kiaušinių;
120 g cukraus;
130 g miltų;
šaukštelio kepimo miltelių;
šaukštelio cukraus su vanile;
sviesto kepimo formai patepti.

uogų sluoksniui:
500 ml plakamosios grietinėlės;
2 šaukštų cukraus;
2 šaukštelių želatinos miltelių;
2 šaukštų vandens;
0,5 kg šviežių mėlynių;
šaukšto cukraus;
0,3 - 0,5 kg dailių, sveikų šviežių aviečių;
miltinio cukraus apibarstymui.

Želatinos miltelius užpilame vandeniu ir paliekame, kad išbrinktų. (Jei pyragą ketinate suvalgyti iš kart visą, želatinos į grietinėlę galite ir nemaišyti).

Biskvitui kiaušinių trynius atskiriame nuo baltymų ir ištriname su cukrumi iki baltos, purios masės. 
Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir vaniliniu cukrumi. Įmaišome į trynių masę (tešla taps klampi ir sunkiai maišoma). Galiausiai švelniai įmaišome iki standžių putų išplaktus baltymus.
Tešlą sukrečiame į žemą tartos formą (manoji forma 26 cm skersmens ir įdubusiu viduriu) ir kepame 180 laipsnių kaitros orkaitėje, kol įgauna vos gelsvai rusvą spalvą (ar iškepė, tikriname sausu mediniu pagaliuku).
Paplotį ataušiname išimame iš formos. Jei jūsų tartos forma nėra įdubusi per vidurį, patį papločio viduriuką suspaudykite pirštais, kad tilptų grietinėlės ir uogų mišinys.

 

Želatiną ištirpiname vandens vonelėje ir sumaišome su paplakta iki purumo, bet ne per standžiai išplakta grietinėle. Plakant nepamirštame įberti cukraus.
Grietinėlę sudedame ant biskvitinio papločio vidurio. Suberiame cukrumi apibarstytas mėlynes ir šiek tiek paspaudžiame. Tarpelius užpildome avietėmis. Gerai atšaldome.
Patiekiant apibarstome miltiniu cukrumi ir papuošiame mėtų lapeliais...



Adaptuota pagal "Moters savaitgalio virtuvė. Uogų patiekalai" 2005 m. liepa Nr. 2



Vėl akis džiuginu žiedais. Mano taip mėgstamais geltonais, tik šį kart lelijų, patogiai įsitaisiusių tarp čiobrelių ir agurklių..

2011 m. liepos 7 d., ketvirtadienis

KREMINĖ LAPINIŲ BUROKĖLIŲ SRIUBA...

... arba kitaip - vasariška žalia vitamininė sriuba. Su mangoldais, daržinio builio žole, česnakiniais skrebučiais ir ožkos sūriu.


Neatsispyriau šių susiraukšlėjusių ir garbanotų lapų grožiui bei kotelių spalvoms ir nedidelėje salotų lysvėje pasisodinau šiemet mangoldų. Špinatų ir burokėlių giminaičių. Sužėlė visas tuntas. Jaunus lapelius maišau į salotas. Bet ką daryti su dideliais lapais ir sultingais kotais? Jei kur nors, pro šalį, vaikšto neblogos idėjos, gal pasidalintumėt?

Kol ką nors dar sugalvosiu pati, mėgaujuosi pertrinta ryškiai žalia sriuba. Nelabai ryškų mangoldų lapų skonį paryškinau taip vadinama sriubos žole - daržiniu builiu. Šitą žinau seniai. Žolė šiek tiek panaši į petražolę, nors dar labiau - į morkų lapus ir turi mano taip mėgstamą švelnų anyžių kvapą ir skonį. Vos juntamą, todėl ši žolė į patiekalus dedama visai žalia ir termiškai beveik neapdorojama...


Be jos niekaip nepagamintume skaniojo žaliojo Frankfurto padažo, be kurio vasarą pas mus neapsieina šviežios bulvės ir žuvies kepsniai...

Reikia:
gabalėlio sviesto;
galvutės svogūno;
2 - 3 skiltelių česnako;
3 - 4 nedidelių šviežių bulvių;
didelio šūsnio mangoldų lapų su koteliais;
geros saujos daržinio builio žolės (galima keisti petražolėmis);
gabalėlio minkšto ožkos sūrio;
šlakelio grietinėlės;
druskos, pipirų pagal skonį;
daržovių ar vištienos sultinio (apie 1 l ar šiek tiek daugiau, priklausomai nuo to, kiek dėsime mangoldų);
baltos duonos, keletos česnako skiltelių, šviežiai maltų pipirų ir tarkuoto sūrio "Džiugas" skrebučiams.

Puode ant sviesto pakepiname smulkintą svogūną ir česnaką. Suberiame kubeliais pjaustytas bulves, užpilame sultiniu (blogiausiu atveju tiks ir virintas vanduo) ir paverdame, kol bulvės šiek tiek suminkštės.
Nuplautus mangoldų lapus susmulkiname, kotelius supjaustome kubeliais...


...ir viską sudedame į puodą. Patroškiname, kol lapai ir kotai šiek tiek suminkštės, o bulvės visiškai išvirs. Pabaigai, ne daugiau nei minutei suberiame smulkintą daržinio builio žolę. 
Visą sriubos turinį sutriname elektriniu smulkintuvu iki vientisos tyrės. Dar šiek tiek pakaitiname. Pagal skonį pagardiname druska ir pipirais, tirštumą reguliuojame sultiniu.

Skrebučiams baltą duoną plonai aptepame sviestu, užtepame spausto česnako, pabarstome maltais pipirais ir užbarstome tarkuoto sūrio. pašauname į 200 laipsnių kaitros orkaitę ir kepame, kol duona apskrus, o sūris išsilydys.


Minkštą ožkos sūrį išmaišome su šlakeliu grietinėlės iki tyrės ir įmaišome į sriubą...


Sriubai patariu naudoti jaunus mangoldų kotelius arba tik lapus. Storesni ir labiau subrendę kotai tiks tik netrintai sriubai, nes trinant lieka plaušai. Tuomet sriubą teks dar kartą perkošti per sietą...

2011 m. liepos 2 d., šeštadienis

BRAŠKINIAI ORINUKAI...

... ir nuostabiųjų pentinių žydėjimas...


Braškiniai orinukai arba morengai. Lengvi ir burnoje tirpstantys, uogomis kvepiantys sausainukai. Kai nebeaišku, ką daryti su šaldytuve liūdnai laiką leidžiančiais netyčiom užlaikytais kiaušinių baltymais..


Reikia:
4 kiaušinių baltymų;
250 g miltinio cukraus;
šaukštelio cukraus su vanile;
šaukštelio acto;
žiupsnelio druskos;
200 g braškių.

Visi produktai turėtų būti vienodos temepratūros.
Braškes švariai nuplauname ir nuskabome taurėlapius. Sutriname elektriniu smulkintuvu iki tyrės.
Į kiaušinių baltymus supilame actą, įdedame druskos ir vanilinio cukraus. Išplakame iki standžių putų, po truputį, mažomis dalimis dedant cukraus pudrą. Plakame kol sudėsime visą cukrų, o baltymų masė taps labai standi. Baigiant plakti, po truputį supilame trintas braškes. Dar šiek tiek paplakame.
Gautą masę sudedame į konditerinį maišelį ir ant kepimo popieriumi išklotos skardos išspaudžiame nedidelius sausainius.


Džioviname 100 - 110 laipsnių kaitros orkaitėje, kol sausainiai visiškai išdžius ir taps kieti, maždaug pusantros valandos. Nuo skardos nuimame tik visiškai atvėsusius.
Patiekiame prie kavos, puošiame pyragus ir tortus arba valgome vienus...

Iš šio kiekio išeina nemažai - keturios skardos morenginių sausainių.


Mano gėlyne - pats pentinių žydėjimas. Man tai vienos gražiausių vasaros aukštaūgių gėlių. Jų galima pamatyti bet kokioj kaimiškoj sodyboj, pentiniai senoviškas ir daugelio mėgstamas augalas. Lotyniškas šių gėlių vardas - delphinium, suteiktas dėl žiedo formos, neva primenančios delfinus.

Manieji hibridiniai, šiek tiek aukštesni ir stambesniais žiedais, nei įprasti. Iš po paskutinės žiemos atžėlė nepilni kerai, nebematau kai kurių atspalvių. 
Džiaugiuosi, kad vakarykštė vasariška liūtis stiebų neišguldė, spėjau parišti, tad tikiuosi grožėtis žiedais dar beveik pora savaičių... :)








2011 m. liepos 1 d., penktadienis

BRAŠKIŲ PLOKŠTAINIS

 Su migdolais, labai skanus, minkštas ir drėgnas...



Niekad nebandžiau braškių maišyti į tešlą. Visi žino, kad skaniausios šios uogos su pienu, grietinėle, maskarpone, jogurtu ar panašiai. Šis pyragas truputėlį kitoks. Visiškai nenuvylė. Labai skanus dar šiltas, su vaniliniais ledais. Dar drėgnesnis ir dėl to gardesnis kitą dieną, tikriausiai dėl viduje pasislėpusių saldžiarūgščių uogų. Ir būtinai su plakta grietinėle...

Reikia:
150 g sviesto;
indelio (125 g ) natūralaus jogurto;
šaukštelio vanilinio cukraus;
200 g miltų;
150 g maltų migdolų (su visa odele, maltų truputį rupiau, nei iki miltų);
šaukštelio kepimo miltelių;
150 g cukraus;
4 kiaušinių;
400 g braškių;
rudojo cukraus pabarstymui.

Sviestą išlydome ir atvėsiname.
Kiaušinius išplakame su cukrumi iki purios, baltos, putotos masės (apie 5 minutes elektriniu plakikliu). Supilame jogurtą ir lydytą sviestą.
Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir vaniliniu cukrumi. Švelniai įmaišome į tešlą. 
Suberiame maltus riešutus ir dar pamaišome.
Didžiąją dalį uogų, jei jos stambios,  supjaustome ir įmaišome į tešlą (šiek tiek braškių paliekame viršui).
Kepimo formą (manoji kvadratinė, jos kraštinė 20 cm) išklojame kepimo popieriumi ir supilame tešlą. 
Likusias uogas suberiame ant tešlos paviršiaus ir pabarstome ruduoju cukrumi.


Pašauname į 160 laipsnių kaitros orkaitę ir kepame apie 40 min. Tikriname sausu mediniu pagaliuku.
Pravėsusį plokštainį galime apibarstyti miltiniu cukrumi.


Patiekiame šiltą ar pravėsusį su ledais, plakta grietinėle ar šiek tiek pasaldintu ir grietinėle atskiestu maskarponės sūriu...



Šaltinis BBC Good Food

Mūsų kaimynystėje, Dargužių kaime, šį savaitgalį konkūrų čempionatas. Kasmet dviračiais nuvažiuojame į žirgyną. Labiau ne konkūrų varžybų pažiūrėti, bet pasigrožėti nuostabiais žirgais. Paglostyti jų protingas galvas, pasigėrėti jų mąsliomis akimis... Norisi apsikabinti žirgo galvą, prisiglausti ir ilgai nepaleisti :)...
Jei atostogaujate pajūry, būtinai nuvažiuokite :)