2013 m. birželio 28 d., penktadienis

RŪKYTOS LAŠIŠOS SALOTOS SU BRAŠKĖMIS...

... gražgarstėmis ir pankoliais.
Lysvėse ir turguje dar tikrai yra braškių. Jei pabodo kepti pyragus ir valgyti vienas, su pienu, jogurtu ar plakta grietinėle, pabandykite keletą įmesti į salotų lėkštę. Kad ir su lašiša. Kad ir kaip neįprastai beatrodytų, salotos puikios. Gaivios ir nenuobodžios :)




Reikia:
200 g rūkytos lašišos
vidutinės pankolio šaknies
geros saujos jaunų gražgarstės lapų (rukolų) arba salotų lapų
apie 200 g šviežių braškių

užpilui:
4 šaukštų alyvuogių aliejaus
2 šaukštų baltojo vyno acto (keičiau balzaminiu actu)
2 šaukštelių grūdėtųjų garstyčių
šaukštelio skysto medaus
maltų pipirų pagal skonį

Lašišą supjaustykite siauromis, plonomis juostelėmis.
Pankolio šakniagumbiui nulupkite išorinius sluoksnius, perpjaukite pusiau ir supjaustykite kuo ploniau.
Braškėms nuskabykite taurėlapius ir supjaustykite puselėmis.


Gražgarstes ar salotas, kartu su lašiša ir pankoliais dailiai išdėliokite lėkštėse, tarpelius užpildydami uogomis.
Užpilui suplakite aliejų su garstyčiomis, actu ir medumi. Jei reikia, pagardinkite pagal savo skonį. Užpilkite ant salotų ir užbarstykite maltais pipirais. Patiekite su skrudinta balta duona...

Skanaus!


Šaltinis: BBC Good Food

2013 m. birželio 25 d., antradienis

ŠEIVAMEDŽIO ŽIEDŲ IR BRAŠKIŲ LEDAI



Per Jonines rišau kupoles - mažas vaistingų, valgomų ir tam tikrą magišką galią turinčių augalų puokšteles. Sau, kaimynėms ir draugei. Rišau viena. Tylomis ir medituodama. Iš žydinčių arba dar tik skleidžiančių žiedelius raudonėlių, šalavijų, jonažolių, petražolių, rūtų, valerijonų, peletrūnų, juozažolių ir bebaigiančių žydėti geltonųjų bijūnų. Džiovinimui, kaip gerovės ir apsaugos nuo visokių blogybių simbolį. Iš to, ką radau pas save. Dabar taip viskas žydi ir veši...


Prieš pat Jonines buvo tik ką pradėję skleistis šeivamedžiai. Dviračiu myniau į mišką, skinti šių žiedų. Atradau didžiulę pievą, su žole iki pažastų, su žydinčiomis jonažolėmis, kraujažolėmis ir kaulažolėmis. Su jūra dilgėlių. Žinosiu, kur važiuoti pastarųjų pavasarį. Toje pievoje - ištisi šeivamedžių sąžalynai, matyt, vėjo užsėti. O gal paukščių dėka subujoję. Po keletos šiltų dienų turėtų būti pats jų žydėjimas.


Kaip gaiviai kvepia po lietaus! Viriau šeivamedžio žiedų sirupą ir sukau ledus.
Jei patinka šeivamedžio žiedų kvapas (nes ne visiems jis patinka), patiks ir šie ledai. Kreminiai, susimaišę su trintomis braškėmis... labai vasariški.


Reikia: (apie 1 l ledų)
300 ml riebaus pieno
300 ml grietinėlės
125 g cukraus pudros
1 arb. š. cukraus su vanile
5 kiaušinio trynių
apie 10 šeivamedžio žiedynų (žiedų kekių)
300 g šviežių braškių
1 - 2 šaukštų cukraus (braškėms)

Į prikaistuvį supilkite pieną, grietinėlę, įberkite apie 80 g cukraus pudros, sudėkite nuo stiebelių nukarpytus šeivamedžio žiedus (karpykite tiesiai virš puodo, kad visos žiedadulkės, kurios suteikia ne tik skonio ir kvapo, bet ir spalvos, subyrėtų į pieną) ir užkaiskite. Kaitinkite vis pamaišydami ant mažos kaitros iki užvirimo, tik neužvirinkite. Nukelkite nuo viryklės ir palikite, kol sutrinsite trynius.


Kiaušinių trynius išplakite su likusiu cukrumi ir vaniliniu cukrumi iki purumo. Pieno mišinį nukoškite ir pamažu, plona srovele, nuolat intensyviai maišant, supilkite į išplaktus trynius. Gerai išmaišykite ir vėl statykite ant viryklės. Nuolat maišant kaitinkite, kol masė sutirštės (neužvirinkite!), tai turėtų užtrukti apie 15 min. Masę atvėsinkite, o po to atšaldykite šaldytuve (geriausiai mišinį ruošti iš vakaro).
Braškes nuvalykite ir sutrinkite su cukrumi iki tyrės ir laikykite šaltai.
Atšaldytą ledų masę išsukite ledų gaminimo aparate pagal naudojimo instrukcijas. Baigiant sukti, t.y., masei sutirštėjus, supilkite trintas braškes ir švelniai permaišykite (visiškai neišmaišykite, tegul šaldytos uogos matosi kreminių ledų sluoksniuose). Paruoštus ledus supilstykite į indelius ir sudėkite į šaldiklį.

Patiekite su šeivamedžio žiedų sirupu ir uogomis...


Adaptuota pagal Lubie to gotowanie










2013 m. birželio 21 d., penktadienis

KEPTI KALMARŲ ŽIEDAI SU ČILI DRUSKA IR PIPIRAIS

Kepti kalmarai skaniausi traškūs. Kad tokius pagaminti, tereikia pieno ir miltų. O jei mėgstate aštriai ir gamtoje per šventes ketinate gurkšnoti alų, šis užkandis bus labai tinkamas...


Reikia:
apie 350 g šviežių kalmarų (3 - 4 vnt.)
3 valg. š. jūros druskos
2 arb. š. juodųjų pipirų žirnelių
2 arb. š. Sičuano pipirų žirnelių
4 mažų džiovintų čili pipirų (naudojau nubrauktą šaukštelį maltų, manieji labai aštrūs)
nedidelės saujos miltų
nedidelės saujos kukurūzų krakmolo
300 ml pieno
aliejaus kepimui
žiupsnio šviežių kalendros lapų
žaliosios ar įprastos citrinos patiekti

Kalmarus nuvalykite (nulupkite odą ir išimkite vidurius) ir supjaustykite maždaug 1 cm storio žiedais.
Druską sumaišykite su pipirais ir pakepinkite sausoje keptuvėje ant vidutinės kaitros, kol pajausite malonų pipirų kvapą. Palikite, kad atvėstų, tuomet sutrinkite grūstuvėje kartu su džiovintais čili.


Maždaug du trečdalius mišinio sumaišykite su miltais ir krakmolu.
Į dubenį įpilkite pieno.
Keptuvėje gerai įkaitinkite aliejų (aliejaus negailėkite, kalmarai turi jame virti; jei turite, naudokite "wok" keptuvę). Kalmarų žiedus merkite į pieną, tuomet - į miltų - druskos mišinį ir švelniai suleiskite į keptuvę. Kepkite vos pora minučių, kol apskrus (kepti tikrai reikia labai trumpai, kad nesigautų guminiai).

Iškepusius trumpam sudėkite ant sugeriamojo popieriaus (popierinių rankšluosčių) ir sudėkite į lėkštę. Pabarstykite likusiu druskos ir pipirų mišiniu, šviežiais kalendros lapeliais ir patiekite su citrinos skiltelėmis....






Gražių Joninių!


2013 m. birželio 18 d., antradienis

PLAKTOS GRIETINĖLĖS KEKSIUKAI SU KAKAVOS PUPELĖMIS IR GRIETININIAIS BRAŠKINIAIS LEDAIS




Pavasarį įsigijau ledų sukimo mašiną. Pagaliau. Ir manau, kad visai nesunku atspėti, ką dažniausiai skanaujame, ypač kai šilta :) Nugirdau, kaip jaunėlis vyresniajam telefonu pasakoja: "žinok, valgau ledus tol, kol liežuvis nutirpsta. Visokius." Ir jau pasidarė labai išrankus. O klausimas, ar yra šaldiklyje ledų - tai mūsų kasdienybė :)

Plaktos grietinėlės kekso virusą į blogerių pasaulį prieš porą metų atnešė Forelle. Pyragas purus, drėgnas ir tikrai tirpstantis burnoje. Išbandytas jau ne kartą, tiek didelio kekso, tiek keksiukų pavidalu. Šį kart - keksiukus paįvairinimui pagardinau smulkintomis kakavos pupelėmis. O jei dar su braškiniais ledais, tikrai, liežuvis tirpsta. Kepiau juos seneliui Antanui, antaninėms. Man pasirodė, kad keksiukai su ledais tirpo greičiau, nei mūsų liežuviai...


Keksiukams reikia: (12 - 15 vnt.)
225 g miltų
2 arb. š. kepimo miltelių
žiupsnelio druskos
350 g riebios grietinėlės
4 mažų kiaušinių
2 arb. š. cukraus su vanile
200 g cukraus (naudojau 180 g)
2 valg. š. smulkintų kakavos pupelių

Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių kaitros.

Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir druska.
Kiaušinius išplakite iki purumo su cukrumi ir vaniliniu cukrumi.
Grietinėlę išplakite iki švelnių putų (neperplakite) ir įmaišykite į kiaušinių masę.
Įsijokite miltų mišinį ir švelniai išmaišykite. Suberkite kakavos pupeles ir dar kartą permaišykite.

Sukrėskite tešlą į popierinėmis formelėmis išklotą keksiukų formą ir pašaukite į įkaitintą orkaitę.


Kepkite apie 20 - 30 min. Atvėsusius apibarstykite miltiniu cukrumi arba dar šiltus patiekite su braškiniais grietininiais ledais.


Ledams reikia: (apie 1 l ledų)
400 g šviežių švarių ir nuvalytų braškių
120 g cukraus (jei braškės rūgščios, berkite daugiau, pvz., 150 g)
1 arb. š. vyšnių degtinės arba paprastos degtinės
200 g riebios grietinės
200 ml riebios grietinėlės
0,5 arb. š. citrinos sulčių

Braškes supjaustykite gabalėliais ir apipilkite cukrumi ir degtine. Gerai išmaišykite, kad cukrus kuo labiau ištirptų. Pridenkite ir palikite kambario temperatūroje maždaug valandai, vis pamaišykite.
Elektriniu smulkintuvu sutrinkite braškes kartu su visu skysčiu, grietine, grietinėle ir citrinos sultimis beveik iki vientisos tyrės (jei lieka braškių gabalėlių, taip ir palikite).
Mišinį atšaldykite šaldytuve (mažiausiai valandą) ir išsukite ledų gaminimo mašinoje vadovaudamiesi gamintojo instrukcijomis.
Sutirštėjusią ledų masę sukrėskite į indą ir patalpinkite į šaldiklį.

Šaltinis: David Lebovitz "The Perfect Scoop", 2007 m.


Žiedai žiedeliai, dideli ir maži, kvepiantys ir nuostabūs. Kartais sunku atskirti, kur rožės, o kur bijūnai...








2013 m. birželio 13 d., ketvirtadienis

MEDAUS GIRA SU NATŪRALIU DUONOS RAUGU



Šiandien tegul bus pagerbtas šv. Antanas, linkėjimai visiems Antanams ir Antanukams!
Pagarba ir kaimo žmonėms, kuriems tenka darbuotis laukuose, birželio tryliktoji - šienapjūtės pradžia...
Niekad neturėjau jokių giminių kaime, tad jokios ir patirties apie šienapjūtę. Tesu vieną vienintelį kartą smagiai šokinėjusi ant  labai didelės šieno kupetos - per smagias pusseserės vaikų krikštynas :)
Užtat vyresni žmonės kalba, kad šienapjūtės metu jaunimas turėdavo daug smagaus laiko. Na ir kas, kad dienomis sunkūs darbai, užtat naktimis - šėlionės prie laužų, lašinių kepimas, vėžių gaudymas ir daug vėsaus naminio alučio... Juk reikia džiaugtis ilgiausiomis ir šviesiausiomis naktimis :)

Aš karštai vasaros dienai siūlau naminės medaus giros, be mielių, su natūraliu raugu, tokios, kokią gamindavo  žmonės kaimuose anksčiau...


Reikia: (~ 3 litrams)
3 l vandens
0,5 kg juodos ruginės duonos
300 g medaus
2 žaliųjų citrinų
100 g ruginio duonos raugo*
100 g razinų
saujos razinų 

Duoną supjaustykite riekelėmis ir išdžiovinkite orkaitėje, kol patamsės. Užpilkite trimis litrais verdančio vandens ir palikite per naktį. Ryte skystį nukoškite ir jei trūksta, papildykite virintu vandeniu (kad susidarytų trys litrai). Litrą gauto skysčio supilkite į puodą, sudėkite medų ir pakaitinkite, kol medus ištirps (tik
neužvirkite!). Supilkite į molinį indą, sumaišykite su likusiais 2 litrais skysčio ir atvėsinkite iki kambario temperatūros. Įdėkite aktyvaus ruginio duonos raugo ir išmaišykite. Įberkite 100 g razinų, išspauskite dviejų žaliųjų citrinų sultis (išspaustas citrinas su visomis žievelėmis susmulkinkite ir taip pat sumeskite į girą), pridenkite drobiniu audiniu ir pastatykite šiltai, kad įrūgtų. Laikykite šiltoje vietoje apie parą, kol suputos. Susidariusias putas nugraibykite, girą iškoškite ir supilstykite į plastikinius butelius. Prieš užsukdami, į kiekvieną butelį įmeskite po keletą razinų. Užsuktus butelius suguldykite šaldytuve. Skanaukite po 2 - 3 parų.


Jei neturite duonos raugo, girai rauginti naudokite 20 g šviežių mielių, tik prieš supildami į girą, ištrinkite jas iki tyrės su trupučiu cukraus.
Girą laikykite šaltai, geriausia suguldytuose buteliuose. Patiekite šaltą.

* Raugas prieš naudojant girai turėtų būti gerai suaktyvintas, t.y., pamaitintas vandeniu ir miltais du - tris kartus. Geras ir aktyvus raugas yra toks, kai lygiomis dalimis pamaitinus (100 g raugo + 100 g vandens ir 100 g ruginių viso grūdo miltų), per 6 - 12 valandų pakyla beveik dvigubai.

Gaivi ir labai skani, gal šiek tiek neįprasto skonio gira. Kupina vitaminų. Skonis priklausys dar ir nuo to, kokį medų rinksitės. Geriausiai tiktų šviežias pavasarinis, neutralaus skonio.




Receptas ruoštas DEBESŲ žurnalo 2013 m. vasaros numeriui.

Kaip ir kasmet džiaugiuosi vis gausėjančiais mylimiausiais bijūnų žiedais. Geltonieji dar tik skleidžia žiedus, jau turiu du krūmus, tuščiaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. O šiuo metu baigia nužydėti rausvieji, nevienodai pereinančių spalvų. Gražuolis krūmas, pavadinimu "Coral Sunset". Kol pradeda skleistis, žiedų spalva ryškiai rožinė, žiedams vis labiau skleidžiantis, spalva šviesėja. Kol nužydi, visiškai išblunka. Nuo lašišinių, koralinių atspalvių, gelsvos iki beveik baltos. Žiedai didžiuliai, nors ir tuščiaviduriai, bet nuostabūs...









2013 m. birželio 7 d., penktadienis

KAIMYNIŠKAS PLOVAS ANT LAUŽO




Gėda man pelėda, visus metus ketinau ir niekaip neprisiruošiau papasakoti, kaip skaniai praėjusią vasarą  mes šventėme Kaimynų dieną savo kieme. Penktąją, jubiliejinę!
Kas nelabai žino, kasmet (nuo 1990 m.), gegužės pabaigoje (berods paskutinį gegužės penktadienį) visoje Europoje švenčiama Europinė Kaimynų diena (daugiau informacijos galima rasti čia). Bent jau pas mus viskas nuo šios nuorodos ir prasidėjo. Puiki proga ne tik susipažinti su savo kaimynais, jei dar nepažįstate, susitaikyti, jei susipykote, išsiaiškinti, jei nuolat kyla neaiškumų ir, žinoma, kuo smagiausiai praleisti laiką. Šiemet mūsų nedidelis kiemas jau skaičiuoja šeštus gražios kaimynystės metus. Kviečiu prisijungti :) 

O dabar taisau klaidas ir pasakoju apie gardų uzbekiško stiliaus plovą, kurį bendromis pajėgomis, vadovaujant nuostabiam kaimynui, tegul tai bus šefas M., gamino gal koks dvidešimt žmonių. Vieni pjaustė, kiti skuto, treti lupo, o ketvirti gurkšnojo alų. Juk vasara - iškylų metas!
Recepto proporcijos apytikrės, kaip visuomet gamtoje daug improvizacijos. Apskaičiuota maždaug, 18 litrų ketaus puodui, daugiau kaip dvidešimčiai žmonių... ir pietums, ir pusryčiams :) Gaminta pagal jaunystėje patirtus įspūdžius, kartu su draugais uzbekais :) 



Idėja savadarbei laužavietei kieme - keletas šamotinių plytų, dviejų vilkiko ratų liekanos ir triūba, štai jums krosnis, į kurią įstatomas špižinis puodas. Malkos, ugnis ir kaitra apačioje, rūkstantys dūmai per kaminą viršuje. Galbūt ne visiems aišku, bet sumanūs supras...




Reikia: (18 l puodui)
5 kg avienos
5 kg ryžių
2 kg morkų
2 kg svogūnų
10 - 15 galvučių česnako
10 indelių pomidorų savo sultyse (indelis apie 400 g )
1 l alyvuogių aliejaus
šviežių petražolių ir kalendrų, kiek negaila
pipirų grūdeliais, laurų lapų ir kitokių mėgstamų aštrių ar švelnesnių prieskonių (pagal daugumos pageidavimą)
jokios druskos!

Iš vakaro reikia pamarinuoti mėsą. Kalendras ir petražoles bei keletą galvų česnakų susmulkinkite ir įtrinkite mėsą (keletą saujų kapotų žalumynų palikite paruoštam plovui pabarstyti). Pabarstykite mėgstamais prieskoniais ir apšlakstykite aliejumi. Pastatykite į šaldytuvą, kad pasimarinuotų.


Gaminame!
Vienos kaimynės, plepėdamos apie gyvenimą, skuta ir gan neplonais šiaudeliais pjausto morkas. Toks šefo nurodymas, jei turite specialią trintuvę, jums pasisekė.
Kitos, gurkšnodamos vėsų vyną, pjausto svogūnus. Rupiai. Dvi stambias galvas palieka neluptas, "cielas".
Česnakams nieko daryti nereikia, kažkam pasisekė.


Kažkas plauna ryžius. Skalauja vandenyje, kol šis pasidaro skaidrus, o po to palieka užmerktus.
Vyrai meta malkas į krosnį, reikia, kad užkaistų lyg pekloj.

Kai daržovės paruoštos, šefas M., į įkaitusį puodą pila gerą šliūksnį aliejaus (apie puse butelio) ir sudeda kepti morkas su svogūnais. Kepa nuolat pamaišydamas ir vis įpildamas aliejaus, kol daržovės suminkštės.


Eilė mėsai. Tiesa, aviena pas mus su kaulais, tik tokios pavyko rasti. Avieną ponas M. sudeda ant daržovių ir pamaišydamas kepa ant didelės kaitros. Kol apkeps iš visų pusių ir suirs.


Mėsai apkepus reikia įpilti vandens. Tiek, kad viską gerai apsemtų su kaupu. Tuomet mėlynosios pirštinės sudeda svogūnų galvas, pipirus, kitus turimus ir mėgstamus prieskonius, sumeta česnakų galvutes.


Puodas užkunkuliuoja, net suputodamas, bet ugnies neprimažinsi. Belieka uždengti dangtį ir palikti valandai ar dviems, kol aviena taps minkšta. Pats laikas atsikvėpti, išgerti vėsaus alaus ir su kuo nors paplepėti.

Metas ryžiams. Pirštinėtos rankos suberia išmirkytus ryžius, kurių atrodo labai daug, bet taip turi būti. Storu sluoksniu uždengia mėsos paviršių ir paspausdamos išlygina. Jokiu būdu nemaišo! Uždengia dangčiu ir palieka brinkti, kokiam pusvalandžiui, gal ilgėliau. Per tą laiką šefo antroji pusė elektriniu trintuvu sutrina pomidorus. Galima būtų juos perkošti, kad neliktų sėklų, bet žaisti nėra kada, pomidorų tyrė pilama ant ryžių per kiaurasamtį.


Dabar vėl užvožiamas sunkus dangtis ir viskas paliekama dar pusvalandžiui, o gal ir ilgiau (šefas vis pradaro dangtį, stebi, ragauja ir kontroliuoja situaciją). Kai ryžiai jau išbrinkę, bet birūs ir skaniai traškūs, M. viską išmaišo. Švelniai, atsargiai ir iki pat dugno. O grožis, o kvapas! Užbarsto kapotų žalumynų.
Tiesa, ilgasis kamino vamzdis ištrauktas, o malkų į krosnį jau niekas nebemeta nuo to laiko, kai buvo suberti ryžiai, karščio pilnai pakanka.

Ką gi, puodą būtų galima dar uždengus šiek tiek palaikyti, bet jau rikiuojasi būrelis išalkusiųjų, dar įvyks grumtynės. Prasideda dalybos. Taurė šalto alaus ir skanaujame!


Įspūdžiai ir emocijos pačios geriausios visomis prasmėmis, nors ir be druskos  :)

Šlovė puikiai kaimynystei!