2010 m. rugpjūčio 13 d., penktadienis

AROMATINIS ACTAS

Su česnakinių laiškų ir agurklių žiedais. 
Nepaslaptis, kad actą bei aliejų galima gardinti įvairiausiomis žolėmis. Tradiciškai aliejus, arba actas skaninami bazilikais, rozmarinais ar kitomis provanso ir neprovanso žolėmis. Labai geras ir naudingas dalykas. Tačiau kadangi prieskonių darže auga ne vien populiariosios žolės, bet ir tos, kurioms mažiau skiriama dėmesio, paįvairinimui kartais pasigaminu acto su česnakų kvapu ir skoniu ar švelniu agurkų aromatu. Žydintys česnakinių laiškų žiedai, turintys salstelėjusio česnakų skonio ir kvapo, ne tik puošia gėlynėlį - daržinėlį, bet tinka gardinti ir puošti ne vien salotas, bulvių ir mėsos patiekalus. Jie puikiai rausva spalva nudažo baltą actą ir suteikia jam lengvą česnakų aromatą ir skonį. Tereikia saują žiedų užpilti baltojo vyno actu ar įprastu actu ir palaikyti bent dvi - tris savaites (kuo ilgiau, tuo geriau). Iškošus turėsime rausvos spalvos aromatinį actą:


Vaistinė agurklė, kaip ir daugelis vaistinių augalų gerina kraują, varo šlapimą, mažina kosulį, todėl vartojama sergant bronchitu. Taip pat ji padeda sergant reumatu, širdies ir inkstų ligoms. Agurklė buvo žinoma jau senovėje ir buvo vadinama „Wohlgemutsblume“ (sveikos sielos gėle), nes šio augalo antpilus vartodavo kaip nuotaiką gerinančią, depresiją mažinančią priemonę, gardindavo vyną. Agurklės sėklų aliejus, kaip ir nakvišų - moters jaunystės eliksyras.
O aš agurklės žiedais puošiu salotas ir pyragus, gardinu šaltibarščius ir gaminu agurklių actą. Vienu kartu labai daug žiedų nepriskinsi, nebent iš po žiemos pridygsta šimtai kerų ir nieks jų neretina. O šiaip, agurklė kasdien skleidžia tuntą vis naujų žiedelių, todėl tenka jų paskinti po saują kasdien ir vis papildyti stiklainį su actu, kol prisipildo pilnas. Po dviejų - trijų savaičių ar dar ilgesnio laiko turiu kvapnų ir rausvą actą (su melsvu atspalviu):Gardinam viską, pagal išmonę ar kaip įprastai...:)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą