2012 m. gegužės 3 d., ketvirtadienis

TIRŠTA ŽALUMYNŲ SRIUBA SU PIEVAGRYBIAIS

Dilgėlių sriuba su jaunais kiaulpienių, rūgštynių ir meškinio česnako lapeliais. Žalia, kupina pavasario ir visko, kas geriausia. Labai skani...Smagu, nes pagaliau ir pas mus plūstelėjo šiluma, o su ja ir žaluma. Išvijo iš namų, privertė išsirengti, įkvėpti gaivaus oro, dvelkiančio nuo vaizdingų Minijos pakrančių, bent sušlapinti pėdas vis dar geliančiai šaltame vandenyje. Paganyti akis, o jos taip ilgisi žalumos... 
Turėjau progos prisipešioti švarių jaunų dilgėlių viršūnėlių - visą tuziną. Ne tik sriubai...


Reikia:
didelės saujos jaunų, švarių, nuplikytų dilgėlių lapelių;
žiupsnio jaunų kiaulpienių lapų;
saujos jaunų rūgštynių lapelių;
šiek tiek jaunų meškinio česnako lapų;
3 - 5 bulvių;
1 morkos;
1 poro;
druskos, pipirų pagal skonį;
200 g plonomis riekelėmis pjaustytų pievagrybių;
nedidelio gabalėlio smulkintos rūkytos šoninės;
50 - 100 ml grietinėlės;
1 - 1,3 l daržovių ar vištienos sultinio (tiks ir švarus vanduo);
sviesto kepimui;
tarkuoto sūrio "Džiugas".

Puode ant sviesto pakepinkite smulkiai supjaustytą porą ir tarkuotą morką, kol suminkštės.
Užpilkite 1 - 1,3 l švaraus vandens ar sultinio. Užvirus, sudėkite pjaustytas bulves ir ant nedidelės kaitros virkite, kol jos taps minkštos.
Ant sviesto keptuvėje patroškinkite smulkintus žalumynus - dilgėles, rūgštynes, kiaulpienes ir meškinio česnako lapelius.


Troškinkite vos keletą minučių, kol lapeliai suvys.
Žaliąją masę sudėkite į sriubą ir dar keletą minučių pakaitinkite.
Sriubos turinį iškoškite ir sutrinkite elektriniu smulkintuvu iki vientisos tyrės. Atskieskite nuoviru iki norimo tirštumo.
Keptuvėje pakepinkite smulkintą šoninę, jai aptirpus, ten pat sudėkite pjaustytus pievagrybius. Viską šiek tiek patroškinkite ir sudėkite į pertrintą sriubą. Pamažu užvirinkite ir dar šiek tiek pakaitinkite. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Įpilkite grietinėlės.

Patiekite su baltos duonos skrebučiais ir tarkuotu sūriu.


Žalumynus galima rinktis tokius, kokių turima arba kokius mėgstate. Virkite vien iš dilgėlių. Tačiau truputis meškinio česnako aromato bei rūgštynių ir kiaulpienių savitumai suteikia daugiau skonio (ir be abejo, maistinės vertės).
Aš daugiau dėjau dilgėlių ir meškinio česnako lapų. Per pus mažiau rūgštynių ir tik šiek tiek kiaulpienių lapų...


Šiemet vėluoja tulpės. Mamos dienai beveik visuomet jau būdavo galima prisiskinti žydinčių. Šį pavasarį - vos viena kita. 
"Tulipa tarda" - tulpės mažylės. 1997 m. pelniusios metų svogūninių apdovanojimą Olandijoje. Pas mane jau penktus ar net šeštus metus neliečiamos žydi ištisu, kasmet gausėjančiu kilimu. Dvispalvės, gaiviai kvepiančios ir nuostabios. Neįmanoma atsigrožėti...

11 komentarų:

 1. Gėlynų grožis. Kaime turėjom ir mes tulpių mažylių, bet, matyt, žemė nepatiko, kad mažejo mažėjo, kol galiausiai visai išnyko...

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kristina, šioms tulpėms nužydėjus, svarbu kruopščiai išskabyti peržydėjusius žiedynus ir neleisti megzti sėklų. Tuomet turės jėgų kasmetiniam žydėjimui :) o dirvai jos nėra reiklios, pas mane auga sunkioj dirvoj.. :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ausrra, Tu mane vis prieš savaitgalį sugundai eksperimentuoti su žalumynais. Kiaulpienių pesto buvo nerealus, o dabar dar sriuba:) O jeigu su vištienos sultiniu ją paruošti? O dar ne per didelės kiaulpienės? O kaip atrodo meškinis česnakas ir koks jo skonis? Ar eilinėje pievoje jis auga, ar kažkokiose spec.vietose?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai smagu, Odeta, kad pasiduodi išbandymams :) Gali ruošti su vištienos sultiniu, taip ir parašyta recepte. Kiaulpienių visuomet galima atrasti jaunų, rinkis dar nežydinčių skrotelių lapus, be to, daug jų gali nedėti. Meškinio česnako nuotrauka yra, atidžiau peržvelk. Tai lapai labai panašūs į pakalnučių ir auga drėgnuose, derlinguose ūksminguose lapuočių miškuose (tik su pakalnutėmis negalima sumaišyti, mat pastarųjų lapai nuodingi). Patrynus meškinio česnako lapus, jie aitriai kvepia česnaku. Ir skonis kaip česnakų. Gausūs vitaminų, ypač iki žydėjimo, kol jauni, kaip ir visi žalumynai. Kur gauti? Ieškok turguje, bent jau pas mus jų pilna, pardavinėja, kas netingi. Gali būti, kad ten, kur gyveni, šis augalas neauga, na, nėra reikiamų sąlygų ir panašiai. Tuomet nerasi, bet pradžioj reikia pasiklausinėti, paieškoti. Šiaip, meškinis česnakas įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą, kaip nykstantis...

   Panaikinti
 4. Nuostabi sriuba su visa puokšte laukinių žalumynų :) Negi aš ir šiemet niekur meškinio česnako nerasiu, bet užtat pasirūpinau jų sėklomis, gal kitais metais jau pati užsiauginsiu :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Rennie, ačiū :) Su sėklomis gali būti sudėtinga. Kažkodėl nedygsta, nors tu ką. Labai svarbu parinkti tinkamą vietą - šešėlį. Ir derlingą žemę. Sėti reikia rudenį, bet man nesudygo. Dar kiek palauksiu, mat viskas klostosi šiemet ilgiau, ir bandysiu sėti dabar. Sėkmės!

  AtsakytiPanaikinti
 6. O jau tulpių grožis,dėkoju už patarimą dėl gausesnio žydėjimo.Dilgėlienę verdu,tik nebuvau sugalvojus pertrinti ,labai šauni idėja.Meškinio česnako Vilniuje nerandu,gaila...

  AtsakytiPanaikinti
 7. Ačiū ir tau, Jolanta, kad vis grįžti mintimis pasidalinti :) Matyt, meškų aplink Vilnių nėr, tad ir meškinis česnakas neauga :0)

  AtsakytiPanaikinti
 8. kas ten per sliekiukas ant delno?
  Meškiniai česnakai neauga ir pas mus - nieko keisto, jei augalo, kuris įrašytas į Raudonąja Knygą negali pasirinkti kiekvienoj pievoj. Juo giriantis girdėjau tik pajūrio gyventojus.
  Kaip norėčiau tokių tulpių!

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dalia, tai nėgės mailius, maža žuvelė :)
   Taip, meškinio česnako yra pajūrio miškuose, palei Miniją, Dubysos pakrantėse, Kėdainių urėdijos draustiniuose, Prienų šile - tiek man pavyko rasti interneto platybėse. Tačiau šių lapų negalima skinti, rekomenduojama pasisėti, drėgnose, derlingose ir tamsiose vietose auga puikiai, įsitvirtinęs nesunkiai prisisėja pats, tik sėklos turi būti labai šviežios..
   Tokių tulpių būna pirkti vasaros pabaigoje, tikrai ne stebuklas, bet atrodo stebuklingai gražiai :)

   Panaikinti