2014 m. rugsėjo 18 d., ketvirtadienis

SLYVŲ PASTILĖS


Atostogauju, tačiau prisėsti prie tinklaraščio vis vien neturiu kada. Džiaugiuosi puikiomis vasariško rudens dienomis. Minu dviračiu prie jūros, šiomis dienomis ypač gražūs saulėlydžiai. Nuostabūs Žemaitijos miškai šiemet padovanojo visą glėbį baravykų ir raudonviršių, o gaivus Platelių ežero vanduo puikių akimirkų... 
Namai kvepia aviečių džemu ir obuolių bei slyvų pyragais. Savaitgalį ketinu obuoliauti, raugsiu naminio vyno ir virsiu obuolių sūrius. Dar labai noriu aplankyti mieluosius krikštatėvius, nuvažiuoti į Druskininkus, pasidalinti su jumis šermukšnių ir šeivamedžiais kvepiančio obuolių vyno receptais, gal net paskutinį kartą išsimaudyti jūroje...


O šį kart pasakosiu apie slyvų gardumynus, kuriuos gaminau dvejopai - tik iš slyvų bei slyvas maišydama su persikais. Iš esmės tai slyvų ar slyvų - persikų sūris, tik plonu sluoksniu paskleistas kepimo skardoje, o sustingęs supjaustytas, padžiovintas ir pavoliotas cukruje. Lyg marmeladiniai saldainiai, kuriuos galima sudėti į didžiulį indą ir skanauti visą žiemą. O gal pakuoti kaip skanią Kalėdinę dovaną...


Reikia:
2,5 kg vengrinių slyvų (svoris su kauliukais)
cukraus (1 kg keptos slyvų masės reikia 0,5 kg cukraus)
Pagardinimui pagal skonį - vanilių esencijos, cinamono, kakavos pupelių drožlių, cukruotų apelsino žievelių ar cukruoto imbiero, rinkitės, kas patinka ar ko randate.

Slyvoms išimkite kauliukus ir susmulkinkite. Suberkite į storadugnį puodą, kuris atsparus orkaitės karščiui ir pašaukite į 200 laipsnių kaitros orkaitę. Kepkite, kol slyvos sukris (vis praverkite orkaitės dureles ir mediniu šaukštu pamaišykite).
Gautą masę gerai nukoškite ir pamatuokite, kiek gavote svorio (kad žinotumėt, kiek dėti cukraus), o gautą skystimą supilkite į kitą puodą ir dabar jau statykite ant viryklės. Virkite ant vidutinės kaitros vis pamaišant, kol liks pusė tūrio. Suberkite reikiamą kiekį cukraus, sudėkite slyvų košę ir virkite, kol sutirštės ir per puodo dugną perbraukus mediniu šaukštu, likęs pėdsakas nesubėgs. Virimo pabaigoje įpilkite vanilės esencijos, įberkite cinamono ar kitų norimų pagardų - prieskonių.
Išvirtą masę sukrėskite į kepimo popieriumi išklotą skardą, kad būtų ne daugiau kaip 2 - 3 cm storio sluoksnis, paviršių išlyginkite ir palikite, kad atvėstų. Atvėsusią ir sustingusią slyvų plokštę išimkite iš skardos, nulupkite popierių ir džiovinkite šiltoje, sausoje vietoje (orkaitėje, saulėkaitoje ar ant pečiaus :). Padžiovintą supjaustykite kvadratėliais, pavoliokite cukruje ir dar palikite atvirai, kad padžiūtų, o tuomet jau sudėkite į indą ir skanaukite!


Slyvų - persikų pastilėms naudokite 1,5 vengrinių slyvų ir 1 kg persikų (vaisių svoris su kauliukais). Persikams išimkite kauliukus, nulupkite ir susmulkinkite bei sudėkite kartu su slyvomis. Toliau darykite, kaip nurodyta recepte.

Gražaus rudens!


6 komentarai:

 1. Kaip laukiau įrašo!
  Taip nuostabiai viską aprašei-pasaka! :)
  Aš obuolių (ar slyvų) sūriams nepribręstu vis, bet šiemet viriau slyvų-persikų džemą.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Smagu, Julija, ačiū :) Aš laukiu savaitgalio, į didžiulį obuolių sodą važiuoti man labai patinka. O sūriams ketinu prisirinkti antankukų, bandysiu šiemet sūrį su šermukšniais :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. O, dar neteko tokio ragauti. Ir išvis šermukšnių net neteko ragauti, bet noriu iš jų ką nors paruošti. Gal gali kažką rekomenduoti?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Mano močiutė visuomet virdavo labai gardų šermukšnių - obuolių džemą, prie paukštienos patiekalų. Prieš verdant uogas pašaldydavo šaldiklyje, kad nebūtų karčios. Deja, tikslaus recepto nežinau, gerai, kad šiais laikais yra internetas :) Aš kažkada maišiau į verdamą obuolių - slyvų džemą, esu gaminusi trauktinę, vyną. Kasmet šiek tiek šių uogų susidžiovinu arbatoms :)

   Panaikinti