2011 m. kovo 8 d., antradienis

GRIKINIAI MIELINIAI BLYNAI


Sakot blynų savaitė? Gerai, tegul bus blynų. Saviškiams pasakiau, kad valgysit, kiek tilps, bet po to ilgai duosit man ramybę... Maniškiai labai suabejojo. Sako, kol kalno lietinių neprikepsi, nenusiraminsim, kitokiais Gavėnios nepradėsi... O aš noriu įvairovės :)

Teko girdėti, kad mieliniai grikių miltų blynai nuo senų senovės buvo labai mėgiami dzūkų. Ir dar rusų virtuvėje. Pati tokių iki šiol nebuvau nei bandžius, nei ragavus. Grikiai apskritai labai specifinės kruopos, daug žmonių jų nemėgsta, nors maistine verte jos pačios pačiausios. Mūsų namuose - tai pačios mėgstamiausios kruopos, todėl, pamaniau, kad ir grikiniai blynai neturėtų būti išpeikti. Ir neišpeikė.
Skoniu visai kitokie, nei įprasti, bet ne prastesni. Ne taip putlūs, kaip kvietiniai - mieliniai, nors tešla kilo "kaip pasiutus". Kam patinka grikiai, tikrai patiks ir šie blynai...


Tešlai:
1 stiklinės grikinių miltų;
1 stiklinės kvietinių miltų;
20 g šviežių mielių;
2 - 3 stiklinių drungno pieno ar vandens;
2 trynių;
50 g sviesto;
šaukštelio cukraus,
druskos;
aliejaus kepimui.

Į kvietinius miltus įpilama stiklinė drungno pieno ar vandens (aš pyliau pieną), sudedamos su cukrumi ištrintos mielės ir viskas gerai išmaišoma. Paviršius užbarstomas miltais, dubenėlis uždengiamas ir paliekama šiltoje vietoje pakilti. Iškilusi tešla išplakama, į ją suberiami grikiniai miltai, druska, tryniai, supilamas likęs drungnas pienas, lydytas sviestas ir, gerai išmaišius, dar kartą kildinama. Tešlai iškilus (turi pakilti dvigubai)...


... blynai kepami gerai įkaitintuose riebaluose. 
Patiekiama su obuolių, slyvų ar kitų vaisių koše, uogienėmis.

Pas mus buvo valgomi tiesiog išvolioti cukruje :)

Šaltinis R. Ruzgienė "Lietuvių apeiginiai valgiai", 1992 m.

Vos nepamiršau per tuos blynus. Su Kovo 8 !


2 komentarai:

  1. Ir aš šiandien grikinukus su mielėmis kepiau, bet lietinius, tik niekaip nespėjau jų įkelti. Taviškiai saldžiai atrodo.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Taip, Rennie, maniškiai blynai voliojosi cukruje :)

    AtsakytiPanaikinti