2011 m. gruodžio 1 d., ketvirtadienis

DŽIOVINTŲ VAISIŲ PYRAGAS KALĖDOMS

Tas, kuris skanus, jei valgysime po keletos dienų, skanesnis, jei po savaitės ir visų skaniausias, jei po keletos savaičių...

Prieš keletą dienų ir aš, kaip daugelis jau šiemet, suvyniojau ir paslėpiau bręsti džiovintų vaisių pyragą. Pernai, įkvėpta Vilmos iš Kulinarijos laboratorijos, kepiau kvepiantį meduoliais, su riešutais, vaisiais ir medumi. Nedidelį keksiuką puikiai pavyko išsaugoti beveik iki pat Velykų. Iš smalsumo. Pyragas buvo skanus, bet dėl gausos cukruotų vaisių ir datulių labai saldus. Kam įdomu, receptas čia.
Kai namie pasisakiau, kad šiemet kepsiu vėl, vyresnysis paklausė, "ar tai tą, kuris rauginamas?" Ne rauginamas, o brandinamas. Šiųmetinio sudėtis paprastesnė, mažiau cukruotų vaisių, jokių riešutų, prieskonių ar medaus. Daugiausiai naudojau geltonąsias "golden" razinas, kurios turi daugiau rūgštelės nei įprastos ir šiek tiek "sulietuvinau", įmaišiau gerą saują džiovintų šermukšnių ir svarainių. Skanus jau po poros dienų...


Kas nežino - taip vadinami vaisių pyragai - pyragai, kepami Kalėdoms į tešlą įmaišant labai daug smulkintų ir alkoholyje mirkytų (nebūtinai) džiovintų vaisių, riešutų ir prieskonių. Ruošiami iš anksto, mažiausiai prieš dvi savaites iki švenčių. Iškepti ir pilnai avėsę pyragai suvyniojami į foliją, po to - į sviestinį popierių ir brandinami kambario temperatūroje iki pat Kalėdų. Kartais nuolat sulaistomi romu ar brendžiu. Besiskiriantis vaisių saldumas ir drėgmė ilgėliau palaikytus pyragus paverčia sultingais, kvapniais ir gardžiais skanėstais, kurių skonis priklauso nuo pasirinktų vaisių. Brandinti juos galima net iki trijų mėnesių, kuo ilgiau, tuo skaniau...

"Vaispyragiai" buvo kepami dar senovės Romos laikais ir iki pat šių dienų yra populiarūs daugelyje pasaulio šalių. Gilioj senovėj tokie pyragai buvo kepami smulkintus miežius maišant su kedrų riešutais, granatų sėklomis ir razinomis. Vidurmažiais jau buvo pridedama medaus, prieskonių, džiovintų vaisių ir, bažnyčiai leidus, sviesto į tešlą.
Šiandien italai kepa vaisių pyragą pavadinimu "panforte" su aštriais pipirais ir medumi arba saldžią duoną "panettone"; vokiečiai - "stollen", mielinį vaisių pyragą su migdolais, kurių jau dabar pilnos ir mūsų parduotuvės; bulgarai ir rumunai - "cozonac", taip pat saldžią vaisių duoną; anglai - gausiai dekoruotą "fruitcake", amerikiečiai -  "fruitcake" tiesiog pertvinkusį džiovintų vaisių ir riešutų...

O štai ir manasis...

Reikia (2 pailgos kekso formos pyragams):
400 g geltonųjų razinų "Golden"'
200 g stambių geltonų razinų "Golden Jumbo";
200 g džiovintų kriaušių;
100 g džiovintų papajų;
100 g džiovintų spanguolių;
100 g džiovintų svarainių (iš sirupo, naminių);
geros saujos džiovintų šermukšnių;
250 g sviesto;
200 g cukraus;
dviejų šaukštelių cukraus su vanile;
4  didelių kiaušinių;
275 g (beveik dviejų puodelių) miltų;
2 šaukštelių kepimo miltelių;
vienos citrinos sulčių;
200 ml romo ar brendžio.

Visus vaisius, išskyrus šermukšnius ir svarainius, labai švariai nuplauname ir patiesiame ant rankšluosčio, kad išdžiūtų (geriausia tai padaryti iš vakaro). Stambesnius pasmulkiname ir užpilame romu arba brendžiu bei citrinos sultimis. Vis pamaišant palaikome apie parą. Jei nenorite mirkyti alkoholyje, vaisius užpilkite stipria juodąja (pvz., Earl Grey) arbata su citrinų sultimis.



Minkštą sviestą ištriname su cukrumi iki baltumo. Po vieną įmušame kiaušinius, po kiekvieno gerai išmaišant.
Miltus sumaišome su kepimo milteliais ir vaniliniu cukrumi. Švelniai įmaišome į sviesto - kiaušinių mišinį.
Suberiame džiovintus vaisius su visu likusiu skysčiu ir išmaišome.


Tešlą supilame į kepimo popieriumi išklotas kepimo formas ir kepame 180 laipsnių kaitros orkaitėje apie 60 - 80 minučių (tikriname sausu mediniu pagaliuku).

Iškeptus labai svarbu gerai ataušinti ir tik tuomet suvynioti. Vienas mano keksų lūžo, nes kilnojau ne visai atvėsusį. Užtat turėjom progą paskanauti... Vieną puselę subadžiau mediniu pagaliuku ir sulaisčiau brendžiu... išskirtinai suaugusiems :)



2012 - 04 - 30
Na vat, ir vėl noriu pasigirti, kad šio vaisių pyrago gabalėlis sulaukė balandžio pabaigos nei truputėlio nesupelijęs, nesudžiūvęs ar kitaip kaip nors pasenęs. Sandariai įvyniotas į du folijos sluoksnius visą šį laiką nuo pat Kalėdų praliūdėjo užslėptas virtuvės spintelėje. Pribrendo noras paragauti - išsilaikė puikiai ir yra skanus prie puodelio pavasarinės arbatos... 


9 komentarai:

  1. as irgi brandinu saviski, ziuresim koks bus maniskis, vis sulaistau amarettu, i tesla dar dejau cukruoto imbiero, kad pramustu salduma...

    AtsakytiPanaikinti
  2. Su šermukšniais ir svarainiais...labai skaniai skamba, aš pernai džiovintų juodųjų serbentų dėjau, tai labai patiko ta rūgštelė :)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Nuostabiai atrodo. Kur reikia laikyti brandinant?

    AtsakytiPanaikinti
  4. Kur reikia laikyti brandinant?

    AtsakytiPanaikinti
  5. Neringa, amaretu laistytas turėtų būti labai skanus. Aš norėčiau pabandyti su estišku romo gėrimu "Vanna Tallin", bet gal kitą kart.. :)

    Rennie, šermukšnis man labai patiko, tik nereiktų jo padauginti, bet vat svarainiai gal per kieti pyragui, nebent suminkštės.. Kažkaip reikia nepamiršti ir vasarą prisidžiovinti savų uogų būtent šiam pyragui. Juk galima prisidžiovinti ne tik šermukšnių, bet ir serbentų, mėlynių, bruknių, spanguolių ir dar bala žino, ko...

    Gabida, dėkui :) Aš suvyniojau į du folijos sluoksnius ir pasidėjau virtuvės spintelėj, kur toliau nuo pagundos... Kambario temperatūroje reikia laikyti.

    AtsakytiPanaikinti
  6. Jurga
    iškepiau šiandiena, kvepėjo labai skania, dar neragavome, bet nesupratau: sulaistyti būtina, ar nebūtina?

    AtsakytiPanaikinti
  7. Jurga, su laistymu kaip nori, jei kepei kelis, vieną sulaistyk kitą - ne. Paragausi ir žinosi, kaip labiau patinka.. :0)

    AtsakytiPanaikinti
  8. Bandžiau ir aš, iškepiau du pyragus, vienas buvo sunaikintas iškart, o kitą "brandinau" kokias tris savaites. Kai galiausiai susiruošėm ragaut, radom pyragą visiškai supelijusį... Gal dėl to, kad nelaisčiau jokiu alkoholiu?

    AtsakytiPanaikinti
  9. Ne jums primai taip nutinka, tik kodėl, galiu tik spėlioti, nes priežasčių gali būti daug. Žinoma, kad alkoholis sustabdytų pelėsio augimą, tačiau ir nelaistytas turėtų išbūti. Aš ir dabar dar tebeturiu šio pyrago, laikosi puikiai. Gal vaisius mirkėte vandenyje, per ilgai brinkinote ar sudėjote šlapius? Jei plaunate džiovintus vaisius (o tai daryti reikia), būtina po to juos gerai išdžiovinti. Gal laikėte pyragą per sandarioje patalpoje, o gal vaisių kiekis tešloje buvo nepakankamas ar vaisiai buvo nekokybiški, per šiltą suvyniojote? Sunku pasakyti. Manasis guli suvyniotas į du folijos sluoksnius ir stovi virtuvinėje spintelėje.
    Internete taip pat rašoma, kad taip kartais nutinka. Kad apsaugoti siūloma sulaistyti alkoholiu arba gerai apibarstyti cukraus pudra (cukrus stavdo pelėsių veisimąsi) arba įvynioti į alkoholiu sumirkytą skepetą, o po to tik į foliją... Bandykit ir kitą kart, pastovėjęs tikrai skanesnis :)

    AtsakytiPanaikinti