2015 m. rugsėjo 28 d., pirmadienis

MOLIŪGŲ DŽEMAS

... su apelsinais ir mangais.


Labai myliu rudenį tokį, koks yra pastaruoju metu. Įšilusį nuo jūros. Su gausybe išraiškingų debesų danguje. Su protarpiais lyjančiu lietumi ir vėl išlendančia saule. Myliu šlapiais lapais ir grybais kvepiantį mišką ir susivėlusią jūrą. Aronijomis pasistiprinti užsukančius migruojančius strazdus. Ir neįprastai didelį mėnulį. Pamažu raustančius klevus ir ąžuolus, barstančius giles. Bumpsinčius obuolius nuo medžių ir dar labai daug gerų dalykų!

Didžiuliai oranžiniai moliūgai - taip pat vienas iš rudeninių malonumų. Atgaiva akims, man jie labai gražūs. Jei rudenį lankysitės arčiau jūros, spalio pabaigoje būtinai užsukite į Švėkšną, kur vyksta puiki moliūgų šventė. Tūkstančiai gražuolių vienoje vietoje!

O aš verdu moliūgų džemą, kvepiantį citrusiniais. Praeitą rudenį įmaišiau dar ir gerai prisirpusių mangų. Džemas gavosi ne tik nuostabios aukso spalvos, bet ir nepakartojamai aromatingas ir gaivus. Jei nežinote, kur ir kaip suvartoti gausų moliūgų derlių, rekomenduoju!


Reikia:
800 g moliūgo (be odos ir sėklų)
2 gerai prisirpusių mangų
2 apelsinų
1 citrinos
500 g uogienių cukraus

Moliūgą sutarkuokite plonais šiaudeliais (jei neturite tokios tarkos, pjaustykite peiliu, nedideliais "skaniais" šiaudeliais ir virkite šiek tiek ilgiau).
Mangus nulupkite ir susmulkinkite (kaulą, žinoma, išimdami).
Apelsinus ir citriną gerai nušveiskite karštu vandeniu su soda. Išorinę citrusinių žievelių dalį (be baltosios dalies) plonai nutarkuokite. Apelsinus nulupkite ir džemui naudokite tik minkštimą, stengdamiesi atskirti nuo membranų (baltųjų jungiamųjų vaisiaus dalių).
Iš citrinos išspauskite sultis.
Į puodą suberkite tarkuotą ar pjaustytą moliūgą, mangų ir apelsinų minkštimą, apelsinų ir citrinų nutarkuotas žieveles, supilkite citrinos sultis ir užvirkite. Pradėjus kunkuliuoti, kaitrą sumažinkite ir pavirkite apie 15 minučių. Moliūgas gali likti truputėlį traškus, taip bus gardžiau.
Suberkite uogienių cukrų ir dar pavirkite apie 10 - 15 minučių.
Sukrėskite į sterilius stiklainius ir užsukite.

Skanaukite su baltu varškės sūriu ar minkštuoju sūriu, labai gardu su kietuoju sūriu (pvz., "Džiugas"). Šis skanėstas puikiai tiks su blyneliais, jogurtu, koše ar varške. Puikiai pagardins desertus (pvz., grietinėlės drebučius panna cotta). Jei mėgstate, įmaišykite šiek tiek šviežio imbiero, jis suteiks dar daugiau gaivumo...

Gražių rudens akimirkų!



2015 m. rugsėjo 14 d., pirmadienis

BUROKĖLIŲ SALOTOS SU ŠILAUOGĖMIS IR MARINUOTU VARŠKĖS SŪRIU


Praėjusį rudenį gaminau šilauogių salotas su kukurūzais, jos tikrai gaiviai puikios! O ar įsivaizduojate, kaip puikiai šios uogos dera su keptais burokėliais? Burokėlių visiškai nevalgo manoji vyriška draugija, o aš nei dienos neįsivaizduoju be šios daržovės, ypač vasaros pabaigoje ir ankstyvą rudenį, kai pasirodo šviežūs. Pati gardžiausia daržovė, ypač su sūryme palaikytu ir aliejumi bei prieskoniais ir gausybe česnakų marinuotu lietuvišku varškės sūriu. Pridėkite čia dar saują kitą šilauogių, pagardinkite baltųjų (ar raudonųjų, o jei turite, juodųjų) serbentų drebučiais, apibarstykite linų sėmenų sėklomis ir vualia, puikios salotos paruoštos!
Maža subtilybė, varškės sūrį, parą ar dvi palaikytą sūriame vandenyje, nusunkite ir užpilkite ne bet kokiu, o moliūgų sėklų aliejumi, kuriuo vėliau galėsite šlakstyti salotas. Tik liežuvio nenusikąskite!


Reikia:
Salotų lapelių
2 nedidelių ilgųjų keptų burokėlių *
2 saujų šviežių šilauogių
1 valg. š. linų sėmenų
marinuoto varškės sūrio
druskos ir maltų pipirų pagal skonį
baltųjų serbentų drebučių (jei turite, naudokite kitokių serbentų drebučius, svarainių džemą, o jei neturite, šlakstykite balzaminiu actu)
ypač tyro alyvuogių aliejaus (arba moliūgų sėklų, graikinių riešutų ar kitokio gardaus aliejaus)

*Burokėlius man labiau patinka kepti nei virti. Švariai nuplaunu, suvynioju į foliją (kiekvieną atskirai) ir iškepu 200 laipsnių kaitros orkaitėje. Atvėsinu, nulupu ir naudoju. Šioms salotoms renkuosi pailgus, jie saldesni ir patogūs pjaustymui.

Lėkštėje išdėliokite salotų lapelius. Burokėlius nulupkite ir supjaustykite griežinėliais, sudėkite ant salotų. Ant viršaus užberkite šilauogių, trupinto varškės sūrio, linų sėmenų. Pagal skonį gardinkite druska ir maltais pipirais. Mažais kauburėliais uždėkite serbentų drebučių ir apšlakstykite aliejumi nuo marinuoto sūrio. Skanaukite su baltos duonos skrebučiais!



2015 m. rugsėjo 8 d., antradienis

KAPOTOS TEŠLOS TARTA SU KRIAUŠĖMIS IR OBUOLIAIS


Kapota tešla - mano naujas labai gardus atradimas, tinkantis tiek saldiems, o ypač pikantiškiems, nesaldiems pyragams ir pyragėliams. Iš esmės tai visiškai nieko nauja. Daugelis Jūsų (ypač vyresnieji) tikrai pamena tortą "Seklyčia". Būtent šis skanėstas gaminamas iš kapotos, dar vadinamos pusiau sluoksniuotos tešlos. Jos receptą užtikau vartydama retro stiliaus, daugiau nei prieš trisdešimt metų išleistą (ir šiais laikais perleistą) knygą ilgu pavadinimu "Lietuviškų tautinių ir firminių tortų, pyragaičių, sausainių, plokštainių, vyniotinių, keksų, pyragų, bandelių ir kitų miltinių kepinių receptūrų rinkinys" , B. Rutkauskienė, 2014 m. Nors receptūros šioje knygoje surašytos kiek neįprastai, gal daugiau skirtos masinei, profesionaliai gamybai, tačiau ilgiau pastudijavus bei į pagalbą pasitelkus šios srities žinovus, suprasti tikrai nesunku.



Man patinka šios tešlos tekstūra. Lyg ir trapi, tačiau dar ir sluoksniuota, tikrai labai skani! Ir ruošiama nesudėtingai. Plonai kočiota senovinė tarta užlankstytais kraštais (tokio kepinio pavadinimą gerai atspindi angliškas apibūdinimas "rustic"), kuriai nereikia kepimo formos, galėtų būti kepama ne tik su obuoliais ir kriaušėmis, bet ir su slyvomis. O gal sluoksniuojant visas rudeniškas gėrybes paeiliui - obuolius, kriaušes, slyvas ir net moliūgus!

Reikia:
tešlai:
180 g miltų
100 g sviesto (kuo šaltesnio ir tik "tikro")
100 g riebios grietinės
žiupsnio druskos

įdarui:
2 kriaušių
1 didelio rūgštesnio obuolio
pusės citrinos sulčių
2 - 3 valg. š. apelsinų džemo (galite keisti abrikosų arba aviečių džemu)
1  - 2 valg. š. sviesto (lydyto)
2 - 3 valg. š. rudojo cukraus
1 mažo kiaušinio aptepimui
miltinio cukraus ir cinamono mišinio pabarstymui

Tešlai ant darbastalio suberkite miltus, sumaišytus su druska. Į vidurį sudėkite mažais kubeliais supjaustytą šaltą sviestą ir viską kapokite plačiu peiliu, kol gausite daug smulkių drėgnų trupinių. Sudėkite grietinę (ji taip pat turi būti gerai atšaldyta) ir vėl viską kapokite peiliu, kol nebeliks sausų miltų.


Tuomet viską suminkykite rankomis, turite gauti minkštą, elastingą tešlą. Jei šiek tiek limpa prie rankų, pasibarstykite miltais, tik nepadauginkite, tešla neturi gautis per daug kieta. Suminkykite rutulį, įvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą mažiausiai pusvalandžiui, o geriausiai - keletui valandų arba visai nakčiai.

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros. Pasiruoškite kepimo popieriaus lakštą, kuris tilptų į kepimo skardą.

Kriaušes ir obuolį nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite skiltelėmis. Apšlakstykite citrinos sultimis ir atidėkite.

Tešlą išimkite iš šaldytuvo, truputėlį palaikykite, kad suminkštėtų ir plonai iškočiokite didžiulį apvalios formos lakštą (50 - 60 cm skersmens). Perkelkite jį ant kepimo popieriaus (arba iš kart kočiokite ant jo). Viduryje pasižymėkite apytikriai 30 - 35 cm skersmens apskritimą (aš uždėjau didžiulę lėkštę ir vos paspaudžiau, kad jos kraštai liktų matomi). Pažymėtą sritį ištepkite apelsinų džemu. Ant jo ratu išdėliokite obuolių ir kriaušių skilteles, dėliokite pakaitomis, obuolius maišant su kriaušėmis.


Viršų patepkite lydytu sviestu ir apibarstykite ruduoju cukrumi. Kraštus užlenkite link vidurio ir patepkite kiaušinio plakiniu.


Pašaukite į orkaitę ir kepkite 35 - 45 minutes, ko gražiai paruduos. Kepimo laikas priklauso nuo to, kaip plonai kočiosite.


Išėmus iš orkaitės gerai atvėsinkite ir apibarstykite cukraus pudros bei cinamono mišiniu. Patiekite su jogurtu, vos paplakta grietinėle ar plombyro ledais. Skanaus!



Ruošiant šią tešlą naudokite tik geros kokybės, ne mažiau nei 82% sviestą ir gerą, ne mažiau nei 30% riebumo grietinę. Šie produktai turi būti gerai atšaldyti. Dirbkite sparčiai, kad sviestas nespėtų labai sušilti ir suminkytą tešlą tuoj pat dėkite į šaldytuvą. Nuo to priklauso puikioji kepinio tekstūra!

Gražaus rudens!