2013 m. liepos 30 d., antradienis
NASTURČIŲ ŽIEDŲ IR BAZILIKŲ PESTO
Kur dedate bazilikus, kai vasara padovanoja puikų jų derlių? Šią vasarą man šie prieskoniai dera kaip niekad gerai. Vazonuose, loveliuose, namie ant palangės, lauke, tik ne darže. Matyt, dėl nuolatinių vėjų ir šilumos trūkumo, atviroje dirvoje bazilikų užauginti man nepavyksta.
Aš bazilikų visuomet šiek tiek sušaldau. Šiek tiek sudžiovinu, kad galėčiau maišyti su kitomis prieskoninėmis žolėmis žiemą.
Šiemet pabandžiau pasidaryti bazilikų druskos ir cukraus. Puiki spalva! Ypač druska su violetiniais bazilikais.
O gaminau paprastai, tiesiog, lygiomis dalimis sumaišiau druskos ir bazilikų lapelių (pvz., stiklinė druskos ir vidutiniškai prikimšta stiklinė lapų), sutryniau rankiniu elektriniu trintuvu iki vientisos masės ir šiek tiek padžiovinau 90 laipsnių kaitros orkaitėje. Tuomet dar šiek tiek palaikiau saulės atokaitoje, kad gerai išdžiūtų ir subėriau į indelius. Toks pat žaidimas ir su cukrumi, tik cukrui sunaudojau žaliosios citrinos ir cinamono kvapo turinčius bazilikus.
Nežinau, kiek ilgai išsilaikys aromatas, manau, kad suvartoti teks kuo greičiau, kadangi spalva laikant šviesoje jau blunka, bet kol kas tai labai puikus pagardas beveik viskam, vietoj įprastos druskos ar cukraus.
Šios vasaros atradimas - bazilikų pesto su nasturčių žiedais, kurie suteikia skanaus aitrumo (tikriausiai, žinote, kad valgomi tiek nasturčių žiedai, tiek lapai, tiek pumpurai, kurie turi liežuvį kandančio aitrumo, šiek tiek primenančio garstyčias ar gražgarstes, be to, tai kalnas vitaminų!). Tad, jei daržo pakrašty ant tvoros ar gėlyno vidury raitosi švarus, nepurškiamas nasturčių krūmas, rekomenduoju pabandyti. Puikus užtepas ant itališkos baltos duonos skrebučio, su pomidoro griežinėliu ir mоcarelos rutuliuku arba pagardas makaronams, picai, o gal vištienos marinatui...
Reikia:
50 g bazilikų lapelių
20 g nasturčių žiedų (apie 30 - 40 žiedų)
2 skiltelių česnako
30 g tarkuoto sūrio "Džiugas"
apie 70 ml tyro alyvuogių aliejaus
2 valg. š. kedro riešutų (migdolai ar saulėgrąžos taip pat tiks)
druskos, maltų pipirų ir citrinos sulčių pagal skonį
Bazilikus kartu su nasturčių žiedais ir aliejumi sutrinkite elektriniu trintuvu iki tyrės. Trinant sumeskite česnaką, sūrį ir riešutus. Tirštumą reguliuokite aliejumi.
Pagal skonį pagardinkite druska, citrinos sultimis ir maltais pipirais. Sukrėskite į užsukamą indelį ir paviršių užpylę šlakeliu alyvuogių aliejaus, sandariai uždarykite. Laikykite šaldytuve ir suvartokite per keletą dienų...
Pagardui vartokite ne vien žiedus, bet ir nasturčių lapus. Jaunesnius, švaresnius ir nepažeistus kenkėjų. Lapai turi daugiau aitrumo nei žiedai.
2013 m. liepos 25 d., ketvirtadienis
AGRASTŲ VYNAS
Tikriausiai pas ne vieną senesnės sodybos šeimininką agrastų krūmų šakelės svyra nuo uogų gausos, o džemų nėra kam valgyti. Aš agrastus jau seniai atradau iš naujo. Treti metai uogas marinuoju ir valgome kaip priedą prie vynų ir sūrių. Maišau tokias su pamarinuotomis alyvuogėmis. Labai netikėta ir skanu :) Kepu gardų agrastų pyragą, gaminu agrastų padažą prie blynų, išverdu keletą stiklainiukų standžių agrastų drebučių...
Agrastai turi ypač daug pektino. Kokį litrą ar kilogramą uogų pašutinus puode su šlakeliu vandens, o po to gerai pertrynus per sietą, gauta tyre galima tirštinti uogienes. Šiemet viriau abrikosų džemo, šiek tiek įmaišydama tokios tyrės.
Na, bet jei pas daugelį bujoja ne vienas, o keletas spygliuotų krūmelių ir visas uogas suvartoti tikrai sudėtinga, kviečiu pasigaminti naminio agrastų vyno. Rausvo. Sauso. Po metų, o dar geriau, po dviejų, turėsite progos paskanauti savito skonio kvapnaus gėrimo. Agrastų vynas skoninėmis savybėmis prilygsta vynuogių vynui ir gali būti geriamas kaip apetitą žadinantis aperityvas prieš sočius pietus ar vakarienę. Išbandyta!
Reikia:
10 kg agrastų
3,5 kg cukraus
5 g pektino fermento*
10 g maistingųjų medžiagų*
10 g vyno mielių
Agrastus perrinkite, nuplaukite,
pašalinkite lapelius ir pagedusias uogas, nuskabykite kotelius ir ūselius. Sutraiškykite
ir sudėkite į rauginimo indą. Užpilkite verdančiu vandeniu (kad uogas vos
apsemtų) ir palikite atvėsti iki kambario temperatūros. Į atvėsusią masę
suberkite pektino fermentą ir gerai išmaišykite. Supilkite nedideliame vandens
kiekyje ištirpintas vyno mieles ir maistingąsias medžiagas. Indą užkimškite,
įstatykite vandeniu pripildytą rauginimo vamzdelį ir palikite šiltoje patalpoje
tris paras rūgti.
Po trijų parų raugą
iškoškite, minkštimą gerai išspauskite ir, jei trūksta, iki 25 litrų
pripildykite virintu vandeniu. Nupilkite maždaug tris litrus gauto skysčio ir jį
kaitindami ištirpinkite cukrų. Sirupą atvėsinkite ir supilkite į raugą. Indą vėl
užkimškite, įstatykite vandeniu pripildytą rauginimo vamzdelį ir pastatykite
šiltoje vietoje rūgti.
Kai pro rauginimo
vamzdelį tepraeis vos vienas ar du burbuliukai per minutę, maždaug po 3 – 4
savaičių, atskirkite ant dugno susidariusias nuosėdas. Iškoštą vyną išvėdinkite
- keletą valandų palikite stovėti atvirame inde nuolat intensyviai pamaišydami,
o po to vėl supilkite į rauginimo indą, užkimškite, įstatykite rauginimo
vamzdelį ir palikite vėsesnėje vietoje savaiminiam skaidrėjimui.
Kai vynas visiškai nuskaidrės, dar kartą kruopščiai atskirkite likusias
nuosėdas, o vyną vėl išvėdinkite. Išpilstykite į butelius, užkimškite ir suguldę
palikite vėsesnėje vietoje, kad subręstų.
Šių uogų vynas rūgsta ir bręsta ilgiau nei kiti vynai. Geriausias skonis ir
aromatas atsiskleidžia po metų, pusantrų ar dviejų. Su metais sodrėja ir spalva.
Jei šį vyną gaminsite iš
nepilnai prisirpusių agrastų, gėrimas lengviau skaidrės ir bus daug
skanesnis.
*Agrastai – uogos,
turinčios nemažai pektinų, kurie apsunkina vyno rūgimą ir skaidrėjimą, todėl šiam
vynui būtinai reikia pektiną ardančių fermentų. Kai šie fermentai atliks savo darbą, išspausti sultis iš uogų tirščių bus vieni juokai :)
*Maistingosios medžiagos –
vitaminai ir mikroelementai, reikalingi mielių aktyvumui didinti. Jas naudojant
kartu su vyno mielėmis, vynas rūgsta aktyviau, greičiau ir kokybiškiau.
Pektino fermento, vyno
mielių ir maistingųjų medžiagų galite įsigyti vyndarystės prekių parduotuvėse.
Receptas ruoštas maisto tinklaraštininkų žurnalo "Debesys" 2013 m. vasaros numeriui.
2013 m. liepos 23 d., antradienis
PYRAGAS SU BALTAISIAIS SERBENTAIS, KAMA MILTAIS IR KARDAMONU
Giliai atsidūstu. Nors vasarėlė po Joninių labai kaprizinga, vis tik padovanojo mums puikų keletos dienų poilsį Dzūkijos kaime, visai netoliese Druskininkų. Vėl, kaip ir pernai, nes panašu, kad gimsta tradicija. O tradicijos yra gerai...
Šį kart mus džiugino dangus, pilnas ryškių debesų, bekraščiai nugeltusių javų laukai ir vasariškas lietus. Gomurius malonino ką tik išsuktas medus (labai daug šviežio medaus!) ir ką tik iš lysvės iššokę agurkėliai. Burnoje tirpstančios šilauogės. Gardūs sūriai ir dar labai daug vasariškų malonumų... Esu neapsakomai dėkinga sodybos šeimininkams ir draugams už puikiai praleistą laiką ir smagias akimirkas...
Baltieji serbentai šiam pyragui priduoda gaivumo, kama miltai riešutų skonio, kardamonas - ypatingo cinkelio. Minkštas, purus, arbatinis, mano mėgstamiausios rūšies. Žinoma, baltuosius serbentus galite keisti raudonaisiais, o kama miltus - įprastais. Kas nežino, kama miltai - skrudinti malti kviečiai, rugiai, miežiai ir žirniai. Puikus priedas jogurtams, košėms, pyragams ar duonai. Miltai kupini ląstelienos ir vitaminų, jei nebandėt, rekomenduoju, mūsų prekybos centruose yra. O šiaip, pyragas labai skanus, ypač su ledais. Kaimynai paliudytų :)
Reikia:
150 g sviesto
50 g grietinės
3 kiaušinių
250 g cukraus (naudojau rudąjį)
200 g kvietinių miltų
75 g kama miltų
1 arb. š. cukraus su vanile
2 arb. š. kepimo miltelių
1 arb. š. malto kardamono (arba sutrintų grūdelių iš maždaug 5 kardamono ankščių)
300 g nuvalytų baltųjų serbentų
1 valg. š. rudojo cukraus viršui
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros.
Kiaušinius išplakite su cukrumi iki purumo. Supilkite ištirpintą sviestą ir grietinę, gerai išmaišykite.
Miltus sumaišykite su kama miltais, kepimo milteliais ir vaniliniu cukrumi. Pamažėl švelniai įmaišykite į skystąją tešlą.
Maždaug 25 ir 35 cm dydžio kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir supilkite tešlą. Ant viršaus lygiu sluoksniu suberkite uogas.
Viršų pabarstykite ruduoju cukrumi ir pašaukite kepti. Kepkite apie 25 - 30 minučių, kol pyragas dailiai paruduos, paviršiuje susiformuos daili plutelė arba kol įbestas medinis pagaliukas išlįs sausas.
Pjaustykite šiltą, jei tieksite su ledais arba atvėsusį, pabarstytą miltiniu cukrumi, jei prie puodelio kvapnios, pvz., darželinių žiomenių arbatos...
Adaptuota pagal Nami-nami
2013 m. liepos 11 d., ketvirtadienis
PLIKYTOS TEŠLOS ŽIEDAS SU MĖLYNĖMIS
O šiandien vaišinu puikiu pyragu. Tokį manoji vyrija suvalgo neatsitraukdami nuo stalo :) Viena mėgstamiausių - plikyta tešla, kurios gaminimui "atmušiau ranką" ir kepu, kepu, kepu. Mėlynės su plakta grietinėle ir plikyta tešla, nieko gardesnio šiai akimirkai nežinau.
Reikia:
tešlai:
125 ml vandens
2 didelių arba 3 mažų kiaušinių
100 g miltų
žiupsnio druskos
50 g sviesto
kremui:
250 ml riebios grietinėlės
1 valg. š. miltinio cukraus (arba pagal skonį)
250 g šviežių mėlynių
kupino šaukšto migdolų drožlių ir miltinio cukraus viršui
Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių kaitros.
Tešlai vandenį užvirinkite su sviestu ir druska. Kai sviestas ištirps, puodą nukelkite nuo kaitros ir greit įmaišykite miltus. Maišykite, kol gausite vienalytės tešlos gniutulą. Atvėsinkite.
Kiaušinius šiek tiek paplakite ir įmaišykite į tešlą (tik būtinai į atvėsusią, nes kitaip, kiaušiniai išvirs ir sukrekės).
Gerai išmaišykite, tešla turi gautis glotni, minkšta ir vienalytė (lengviau išplakti mikseriu).
Skardą išklokite kepimo popieriumi, o tešlą sukrėskite į konditerinį maišą. Išspauskite maždaug 20 cm skersmens žiedą. Tešlą spauskite keliais sluoksniais ir keliomis eilėmis (galite išdėlioti šaukštu). Viršų pabarstykite migdolų drožlėmis ir pašaukite kepti. Kepkite apie 40 minučių, kol pakils, išsipūs ir lengvai paruduos (kepimo metu orkaitės nedarinėkite).
Iškeptą žiedą atvėsinkite ir perpjaukite į dvi dalis.
Kremui grietinėlę išplakite su cukrumi iki standžių putų. Įmaišykite uogas ir užtepkite ant perpjauto pagrindo. Užvožkite viršutine dalimi ir gausiai apibarstykite miltiniu cukrumi.
Idėją pasigavau pas Chadeyka
2013 m. liepos 5 d., penktadienis
GRIETININĖ BOBA
Džiaugiuosi liepa, vasaros karaliene. Šiltais ir ramiais vakarais. Myliu kaskart vis kitaip kvepiantį mišką. Ir vakarinius pasivažinėjimus dviračiais. Dar, vakarojimus ant suoliuko, savaitgalio pasivoliojimus ant smėlio tuščiame paplūdimyje ir gaivų jūros vandenį...
Visiems linkiu nepamiršti, kad dabar tas metas, kai reikia prisivalgyti vyšnių, serbentų ir mėlynių. Ne tik. Metas, kai reikia prisirinkti pilną skraitą alyvinių obuolių, išsivirti obuolienės ir sočiai prisivalgyti su šviežiu varškės sūriu ar namine rugine duona... Paskanauti šviežio medaus ir prisirinkti pievoje žydinčių jonažolių, čiobrelių, rasakilų... Pasmaguriauti voveraitėmis, būtinai su šviežiomis mažomis bulvytėmis ir šviežrūgiais agurkėliais... Padaryti dar daugiau panašių dalykų...
O rytoj, Liepos Šeštąją, švęskime vasarą. Su grietinine boba lyg didžiule karūna :)
Reikia:
100 g sviesto
110 g cukraus
5 kiaušinių
200 g tirštos grietinės
280 g miltų
1 arb. š. sausų tirpių
mielių
žiupsnelio druskos
1 arb. š. cukraus su vanile
Visi produktai turi būti
kambario temperatūros!
Sviestą ištrinkite su
cukrumi ir vaniliniu cukrumi iki purumo. Po vieną įmuškite kiaušinius, po
kiekvieno gerai išmaišydami. Sudėkite grietinę, įberkite druskos.
Miltus sumaišykite su
mielėmis ir palaipsniui švelniai įmaišykite į tešlą.
Paruoštą tešlą pridenkite
maistine plėvele ir laikykite šiltoje vietoje, kol pakils dvigubai.
Orkaitę įkaitinkite iki 200 laipsnių kaitros.
Pakilusią tešlą dar kartą
išmaišykite, sukrėskite į sviestu pateptą kepimo formą ir pašaukite į orkaitę.
Kepkite apie 40 min. arba
kol įbestas medinis pagaliukas išlįs sausas.
Iškeptą bobą šiek tiek
atvėsinkite, išverskite iš formos ir uždenkite storu rankšluosčiu. Palikite,
kol visiškai atvės, o tuomet dekoruokite viršų.
Skaniausia su šviežiomis uogomis ir plakta grietinėle :)
Receptas ruoštas kulinariniam žurnalui "Debesys"
žymės:
Keksai,
Kulinarinis žurnalas "Debesys",
Pyragai,
Saldumynai,
Velykos
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)