2013 m. gruodžio 30 d., pirmadienis

MORKŲ MEDUOLIS SU VARŠKĖS KREMU



Mano Žaliosios Kalėdos praėjo ramiai. Ir nors lauke intensyviai kalasi tulpės, brinksta krūmų pumpurėliai, želia čiobreliai, net agurklės, laukiam Naujųjų... Tikiuosi, kad Jūs šventes taip pat praleidote ramiai, su pačiais mieliausiais ir artimiausiais žmonėmis. Prilinkėjote jiems visa ko geriausio, pridovanojote pačių nuoširdžiausių dovanų. Be jokios, abejonės, prigaminote pačių skaniausių valgių...
Linkiu, kad artėjantys metai būtų turtingi dvasine ramybe, artimųjų palaikymu, naujų vilčių ir troškimų išsipildymu. Raskite laiko sau ir savo mylimiausiems. Ir būkite sveiki...

Lyg šventinis palinkėjimas - gardus meduolinis morkų pyragas, su turtingu varškės pertepimu. Tokį galite kepti apvalų, pagaminsite prabangų tortą. Jei nepatinka meduoliniai prieskoniai, juos pakeiskite vaniliniu cukrumi ar vanilės esencija. Arba įberkite žiupsnelį malto cinamono...


Reikia:
pyragui:
apie 350 g smulkia burokine trintuve tarkuotų morkų
4 M dydžio kiaušinių
100 g rudojo cukranendrių cukraus
100 g medaus
100 g maltų žemės riešutų (galima keisti maltais migdolais)
150 g miltų
1 arb. š. kepimo miltelių
0,5 arb. š. sodos
1 arb. š. prieskonių mišinio meduoliams (arba 2 arb. š. cukraus su natūralia vanile)
100 ml augalinio aliejaus (aš naudojau skystą ghee sviestą)
žiupsnelio druskos

pertepimui:
360 g varškės (2 pakeliai po 180 g)
190 g maskarponės sūrio
250 ml plakamosios grietinėlės (galima keisti tiršta grietine)
2 arb. š. cukraus su vanile
3 - 5 valg. š. saldinto kondensuoto pieno

meduoliniam prieskonių mišiniui:
30 g malto cinamono
15 g malto kardamono
20 g malto pankolio
5 g maltų gvazdikėlių
2 g maltų kvapiųjų pipirų
2 g maltų juodųjų pipirų
5 g maltų muskato riešutų
20 g maltų cukruotų apelsino žievelių

Prieskonius, skirtus meduoliniam mišiniui, sumaišykite. Sudėtines dalis keiskite pagal pomėgį ar poreikį.

Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių kaitros.

Pyragui kiaušinius išplakite dubenyje su žiupsneliu druskos, cukrumi ir medumi (jei jūsų medus tirštas, prieš plakdami su kiaušiniais, pašildykite jį vandens garų vonelėje). Plakite, kol gausite tirštą, purią ir putotą masę. Pamažu supilkite aliejų, suberkite tarkuotas morkas.
Miltus sumaišykite su maltais riešutais, prieskoniais, kepimo milteliais ir soda. Sausąjį mišinį švelniai įmaišykite į skystąją dalį. Gautą masę padalykite į dvi dalis. Vieną jų paskleiskite kvadratinėje kepimo formoje (manosios formos kraštinė 20 cm), išklotoje kepimo popieriumi ir pašaukite kepti. Kepkite apie 20 - 25 minutes. Taip pat iškepkite ir antrąjį tešlos lakštą.
Nuo pyrago lakštų nulupkite kepimo popierių ir gerai atvėsinkite. Kiekvieną jų perpjaukite per pus, gausite keturis storus stačiakampius gabalėlius.

Pertepimui varškę ištrinkite su maskarponės sūriu, ir iki lengvų putų paplakta grietinėle (arba grietine). Pagal skonį pasaldinkite kondensuotu pienu (galite pabarstyti aguonomis, apelsinų žievele arba kapotais riešutais).

Pertepimo masę padalinkite maždaug į tris lygias dalis ir storai aptepkite kiekvieną pyrago stačiakampį.


Aplyginkite kraštus, paviršių apliekite glajumi iš citrinos sulčių ir miltinio cukraus su truputėliu kakavos (aš įbėriau šiek tiek saldžiavaisio pupmedžio miltelių)  ar lydytu šokoladu bei papuoškite. Prieš patiekiant, būtinai palaikykite vėsiai bent 3 - 4 valandas, kad sudrėktų. Skaniausias kitą dieną...



Gražių švenčių!



Adaptuota pagal Nami-nami

2013 m. gruodžio 3 d., antradienis

NAMIE SŪDYTOS MENKĖS SALOTOS SU APELSINAIS, PANKOLIU IR GRANATAIS

Puikus skonių derinys. Išbandžiau naminį menkės sūdymo būdą, už kurį esu vėl dėkinga Mitchell Tonks knygai "Fish Easy". Keletą dienų palaikyta druskoje, menkės filė tampa tvirta, standi ir labai skani. Visai kitokia nei įprasta ir labai tinkama salotoms...


Reikia: (keturiems)
apie 300 g šviežios menkės filė (su oda)
2 kupinų saujų rupios druskos
1 apelsino
1 mažos pankolio šaknies
pusės raudono svogūno
pusės granato sėklų
šviežių kalendros lapelių

užpilui:
100 ml apelsinų sulčių
100 ml citrinų sulčių
100 ml greipfrutų sulčių
pusės apelsino žievelės
apie 25 ml vaisių acto (aš naudojau naminį, o jūs naudokite obuolių arba balzaminį)
50 g cukraus
poros šafrano plaušelių
žiupsnio kalendros žirnelių
1 žvaigždinio anyžiaus
100 ml alyvuogių aliejaus

Menkę sudėkite į indą ir užberkite druska, kad visiškai ją apsemtų. Uždenkite maistine plėvele ir laikykite šaldytuve dvi paras, kasdien vis nupildami ant indo dugno susidariusį skystį.


Po dviejų dienų žuvį išimkite iš druskos ir pamerkite į šaltą švarų vandenį. Parą laikykite šaldytuve, vandenį keletą kartų pakeiskite. Paragaukite, atpjautas filė gabalėlis turėtų būti standus ir šiek tiek sūrus.

Nedideliame puode užvirinkite šiek tiek vandens. Švelniai įleiskite sūdytą menkę ir pavirinkite vos minutę. Puodą nuimkite nuo kaitros ir palikite, kad žuvis atvėstų vandenyje.

Kitame puodelyje sumaišykite visus užpilui skirtus produktus išskyrus aliejų. Pavirinkite ant vidutinės kaitros, kol tūris sumažės per pus. Išimkite prieskonius ir įmaišykite aliejų. Atvėsinkite.

Apelsiną nulupkite (ne tik žievę, bet ir baltąją dalį) ir supjaustykite plonais griežinėliais. Svogūną nulupkite ir supjaustykite kuo plonesniais pusžiedžiais. Pankolį taip pat supjaustykite kuo ploniau. Viską sudėkite į dubenį, užpilkite paruoštu užpilu ir palikite, kad pasimarinuotų.
Rankomis susmulkinkite sūdytą menkę, sudėkite į dubenį su salotomis. Užbarstykite granato sėklų, šviežios kalendros ir patiekite...


Labai nekasdieniškos salotos :)

2013 m. gruodžio 2 d., pirmadienis

NAUJAS!

Šįryt pievas ir medžius nuklojo plonytis sniego sluoksnis. Lyg dovana akims ir atgaiva širdžiai po didžiulių audrų ir viską laužiusių vėjų pastarosiomis dienomis. Prasidėjo žiema. Nors Kalėdos ne už kalnų, kai taip ryškiai žaliuoja žolė, o ant palangių lauke tebežydi pelargonijos, tuo patikėti tikrai sunku. Dar nesinori kepti meduolių ir galvoti apie šventinį meniu, nors jau laikas!
Žinau, kaip nuolat trūksta ir laiko, ir idėjų, todėl kviečiu minčių semtis iš naujojo DEBESŲ žurnalo!



Kaip visuomet, storas, spalvingas ir pilnas skanių idėjų Kalėdoms, Naujųjų stalui ir ne tik...

2013 m. lapkričio 23 d., šeštadienis

RUDUO PRAHOJE...

Giliai įkvepiu ir pūsteliu... Pakyla nedidelis dulkių kamuolys. Suima čiaudulys, kosteliu. Dulkės nupūstos :)

Šį kart be receptų. Tiesiog, akimirkos iš Prahos. Miestas, kuriame smagu lankytis ne pirmą kart. Kvepiantis rudeniu, bet vis vien saulėtas, šiltas, gairinamas pietinių vėjų ir, nepaisant vėlyvo rudens, knibždantis turistų...

O ką veikėm? Kilom funikulieriumi į Petrino kalvą, o ten - kopėme į čekiškąjį eifelį. Pasigrožėti raudonais stogais ir tiltais per Vltavą. 





Neiškenčiau neužsukusi į kalėdinių meduolių muziejų - parduotuvę. Ten, kur sienos ir lentynos nusagstytos neįtikėtinai gražiai išpieštais meduoliais, kur stovi meduoliniai rūmai :)



Pakeliui link Karlo tilto kraipėmės pagal šokantį namą, parymojome prie senutėlės, bet nuostabios - šv. Vito katedros papėdės ir pašmirinėjom po senamiestį...







Kaip gi praeiti pro gatvės kioskelius, šmaikščiu pavadinimu "trdelnik" nesuvalgius gabalėlio "trdlo"? Niekaip. Mielinės tešlos virvelės, susuktos ant ilgo medinio kočėlo, iškeptos ant žarijų ir pavoliotos cukraus - cinamono mišinyje. Kažkas įdomiau.  O kaip gerai nuovargį nuima šildantis šlakelis "medovinos" ar "včelovinos"! :) Vieną tokį butelaitį parsivežiau namo Kalėdoms ir jau rezgu mintį apie naminio medaus vyno su žolelėmis gamybą. Išsiklausinėjau gamybos principą...


Ir, žinoma, alus, alus ir dar kartą alus. Paskanavome "Staropramen", nefiltruoto, ypač tinkamo prie naminio marinuoto sūrio arba kepto sūrio...



... ir juodojo "Kozel", kuris man, tamsaus alaus gerbėjai, ypač gardus :) Kaip ir jautienos guliašas alaus padaže su "kniedlikais".



Praha - labai gražus ir draugiškas miestas. Nors trijų dienų maža, lankantis net ir ne pirmą kart, bet į nieką neiškeisčiau kartu praleisto laiko ir brangių akimirkų su jaunėliu bei netikėtai puikaus Bruno Mars koncerto :)




O kol kas, receptai, sugulę juodraščiuose, liūdnai laukia savo akimirkos. Rankos niežti užmaišyti rudeniškai jaukaus morkų ar obuolių pyrago tešlą, galva pilna neįgyvendintų idėjų ir pabandymų.
Tikiuosi dideliu dulkių sluoksniu neleisti pasidengti šiam tinklaraščiui...

2013 m. spalio 22 d., antradienis

MARINUOTOS VYNUOGĖS



Marinuoti, tikriausiai, galima viską. Beveik viską. Net ir tai, ko nebūtume net pagalvoję :) 
Aš marinuoju ne vien agurkų griežinėlius, lauže keptas paprikas, bet ir agrastus, ridikėlius, varškės sūrį, net rabarbarus. Apie pastaruosius papasakosiu pavasarį, kai mėgausimės jų derliumi. O šį kart - apie marinuotas vynuoges. Tokiomis, kvapniomis ir saldžiai rūgščiomis, su "cinkeliu", kaip ir agrastais, paįvairinsite užkandžių stalą, pavaišinsite puikiu priedu prie vynų, pagardinsite salotas, nustebinsite draugus ir svečius. Bėda tik tame, kad marinuotos vynuogės ilgai nesilaiko. Pradeda rūgti, gesti, todėl reikia suvartoti greičiau nei per mėnesį. Bet išbandyti tikrai įdomu!


Reikia (apytikriai, trims puslitriniams stiklainiams):
850 g vynuogių (per puse, mėlynųjų ir žaliųjų)
200 ml obuolių acto
40 ml balzaminio acto
80 g rudojo cukraus
80 g cukraus (įprasto, baltojo)
400 ml vandens
gabalėlis šviežio imbiero (apie 3 cm ilgio šaknies)
3 žvaigždinių anyžių
1 arb. š. juodųjų pipirų žirnelių
2 arb. š. rudųjų garstyčių žirnelių
3 nedidelių cinamono lazdelių
3 mažų laurų lapų
3 mažų šviežių ar džiovintų čili (jei mėgstate aštriai)

Puode sumaišykite nurodytas acto rūšis, cukrų ir vandenį. Pakaitinkite iki užvirimo, kol ištirps cukrus.
Vynuoges ir prieskonius išdalinkite į tris stiklainius. Užpilkite karštu marinatu ir palikite, kol atvės. Užsukite dangteliais ir padėkite į šaldytuvą. Kuo ilgiau laikysite, tuo labiau prieskoniai įsigers į vynuoges.
Laikykite šaldytuve ir suvartokite per mėnesį...


Receptas ruoštas DEBESŲ žurnalo 2013 m. rudens numeriui.


Puikusis ruduo, rudenėlis... Miškas kvepia drėgme, lapais ir bekrašte ramybe. Juodkrantėje ji ypatinga, nuo jos pailsi ir protas, ir siela...







2013 m. spalio 16 d., trečiadienis

FOLIJOS IR KEPIMO POPIERAUS RYŠULĖLYJE KEPTOS DORADOS SU POMIDORAIS IR IMBIERU




Vynioti kepimui ruošiamą žuvį į foliją ir dar į kepimo popierių mane išmokė Mitch Tonks knyga "Fish Easy". Joje teigiama, kad kepant žuvį būtent tokiu būdu, pastaroji išlieka itin sultinga. Naudojant kartu foliją su kepimo popieriumi, kepimo vokelis ar ryšulėlis bus ypač tvirtas, žuvį galėsite užpilti gardžiu padažu, aliejumi, sviestu, vynu ar kitokiu skysčiu ir jis niekur "nepabėgs". Išbandžiau ir man patiko. Dažniausiai taip kepu menkę ar starkį, bet pabodo. Kai pašonėje ošia jūra, nuolat dovanojanti šviežios žuvies, į nevietinę dažniausiai nesidairau. Bet tik dažniausiai :) Paragavau visų taip išgirtos dorados. Nuostabi žuvis!



Reikia:
2 doradų (dviems valgytojams)
keturių griežinėlių citrinos
keletos šviežių šalavijo lapų
žiupsnio šviežių čiobrelių
2 skiltelių česnako
sojų padažo
maltų pipirų

padažui:
gabalėlio šviežio imbiero (2 - 3 cm šaknies)
skiltelės česnako
1 svogūno
2 valg. š. alyvuogių aliejaus
žiupsnio malto kumino
4 gerai prisirpusių pomidorų
1 valg. š. citrinos sulčių
druskos ir maltų pipirų pagal skonį

kepimo popieriaus
folijos

Orkaitę įkaitinkite iki 240 laipsnių kaitros.

Doradas išvalykite (galvas palikite). Ištrinkite maltais pipirais, gausiai apšlakstykite sojų padažu, pilvus prikimškite žolėmis, smulkintais česnakais ir citrinų griežinėliais. Palikite, kad pasimarinuotų.

Padažui imbierą ir česnaką nuvalykite ir susmulkinkite. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir pakepinkite imbierą su česnaku. Šiems suminkštėjus, įberkite žiupsnį malto kumino ir maltų pipirų. Tiesiog ranka įspauskite gerai prisirpusius pomidorus (jei ranka to daryti nesinori, pomidorus įtarkuokite burokine trintuve). Patroškinkite apie 4 - 5 minutes. Paragaukite. Jei reikia, pagardinkite druska ir pipirais. Įspauskite citrinos sulčių.

Ant stalo patieskite nemažą folijos lakštą. Ant jo - kepimo popieriaus gabalą. Į vidurį dėkite paruoštą žuvį.


Popieriaus kraštus pakelkite ir suformuokite laivelį. Ant kiekvienos žuvies užpilkite paruošto padažo, paviršių dar šiek tiek apšlakstykite alyvuogių aliejumi...


... ir gerai užsukite.


Dėkite ant kepimo skardos ir pašaukite orkaitėn. Kepkite apie 15 minučių (kepimo laikas priklauso nuo žuvų dydžio).

Prieš patiekiant, ryšulėlį įdėkite į lėkštę ir praplėškite... Pabarstykite kapotomis žolėmis ir... skanaus :)


2013 m. spalio 7 d., pirmadienis

IMBIERŲ DŽEMAS




Šaltą ir žvarbų rudens vakarą, kai ima šalti rankų ir kojų pirštai arba kai nei iš šio nei iš to ima perštėti gerklę, mane gelbsti imbierų džemas, kurį atradau visai neseniai. Tokį kabinu šaukšteliais ir užgeriu nesaldinta kava. Dedu puodelin kartu su griežinėliu citrinos ir užpilu karštu vandeniu - turiu puikios arbatos, atbaidančios pačius įvairiausius virusus. Tepu ant baltos duonos. Maišau į marinuojamus vištienos sparnelius. Gardinu obuolių pyragus... Macnus ir skanus, tokio bent mažą stiklainėlį būtina turėti po ranka darbe. Rekomenduoju!


Reikia:
1 kg imbiero šaknų (nenuluptų)
1 l šviežiai spaustų obuolių sulčių
uogienių cukraus (per pus mažiau nei gausite imbierų tyrės. Man, naudojant nurodytą kiekį imbierų, jo prireikė 650 g)
pusės citrinos sulčių
50 ml brendžio

Imbierus plonai nulupkite ir smulkiai supjaustykite. Suberkite į puodą, užpilkite obuolių sultimis ir užvirinkite. Užvirus, kaitrą sumažinkite iki vidutinės ir virkite apie pusvalandį (jei reikia, vis nugraibykite susidariusias putas). Kaitrą išjunkite, o imbierus sultyse palikite per naktį.

Kitą dieną imbierus nusunkite ir sutrinkite elektriniu trintuvu. Sumaišykite su nusunktomis sultimis ir gautą tyrę pasverkite. Vienam kilogramui tyrės imkite pusę kilogramo uogienių cukraus. Manoji tyrė svėrė 1,3 kg, tad prireikė 650 g uogienių cukraus.
Imbierų masę vėl supilkite į puodą ir užvirinkite. Pavirkite ant vidutinės kaitros apie 15 minučių, tuomet supilkite uogienių cukrų, citrinos sultis ir dar šiek tiek pakaitinkite. Supilkite brendį, gerai išmaišykite ir supilstykite į sterilius stiklainius....

Nepamatavau tikslaus kiekio, kiek gavosi šio kvapnaus džemo, supilsčiau į mažesnius stiklainius, manau, bus kažkur apie litrą...



Adaptuota pagal "Moters savaitė", 2012 m. rugsėjo 18 d.

2013 m. spalio 1 d., antradienis

DŽIOVINTŲ POMIDORŲ IR LAUŽE KEPTŲ PAPRIKŲ UŽTEPAS



Šį rudenį šokom aplink laužą. Beveik tikrąja to žodžio prasme. Mat sumaniau ant ugnies iškepti visą maišą paprikų. Ne tik iškepti, bet ir pamarinuoti žiemai. Truputį nustebinom aplinkinius, gal kai kuriuos prajuokinom, o kai kurie, tikriausiai, pamanė, kad su mumis jau visiška netvarka :) Pusvalandį lyg laumei teko šokinėti vidury pievos aplink rūkstančią ir liepsnojančią šašlykinę. Dūmo kvapo ir skonio paprikos, lyg rūkytos sukrito stiklainin ir buvo užpiltos saldžiarūgščiu marinatu. Su česnakais, čiobreliais, bazilikais ir kitokiais gerumais. Bet šito recepto šiemet nebus, tik erzinu. Paprikas baigiam suvalgyti, nes labai gardžios ir ne tik ant skrebučio. Prieš porą dienų dalį šių skanėstų sutryniau kartu su džiovintais pomidorais ir pagaminau puikų, dūmų skonio užtepą. Puiki užkandžių idėja. O jei neturite lauže keptų paprikų ar vietos laužui, iškepkite jas tiesiog orkaitėje, nulupkite odelę, o užtepą pagardinkite malta saldžiąja rūkyta paprika. Arba naudokite marinuotas paprikas.


Reikia:
150 džiovintų pomidorų (sausų, ne aliejuje)
vienos nedidelės keptos paprikos (be odelės, o jei didesnė, tai pakaks pusės)
2 valg. š. marinuotų kaparėlių (kaparėlių marinatą ar sūrymą pasilikite)
skiltelės česnako
keletos lapelių šviežio baziliko
druskos, cukraus ir maltų pipirų pagal skonį (jei mėgstate, naudokite maltą čili)
pusės citrinos
keletos šaukštų tyro alyvuogių aliejaus

Pomidorus užpilkite karštu, bet ne verdančiu vandeniu ir palikite 15 - 30 min.

Išmirkusius pomidorus nusunkite (sunkos kol kas neišmeskite) ir švelniai nuspauskite. Elektriniu trintuvu dalimis sutrinkite pomidorus ir česnaką, palaipsniui pridėkite paprikų. Jei per sausa, įpilkite truputį skysčio, kuriame mirko pomidorai, bus lengviau sutrinti. Baigiant trinti, įberkite kaparėlių ir baziliko lapelių. Tirštumą reguliuokite "pomidorų skysčiu" pagal save.

Gautą masę pagardinkite citrinos sultimis, kaparėlių sūrymu, cukrumi, maltais pipirais ir druska. Pastarosios gali ir neprireikti. Įpilkite šaukštą ar du alyvuogių aliejaus ir gerai išmaišykite. Sukrėskite į dailius indelius, paviršių užpilkite aliejumi ir patiekite. Skaniausia su paskrudintu prancūzišku batonu ar itališka duonele.
Šaldytuve puikiai laikosi iki savaitės...



2013 m. rugsėjo 23 d., pirmadienis

VARŠKĖS KEKSAS SU KRIAUŠĖMIS IR SALDŽIAVAISIO PUPMEDŽIO MILTELIAIS



Savaitgalį pajūrio miške lijo gilėmis :) Tikrąja to žodžio prasme, šiemet jos sveikos ir jų labai daug. Pučiant vakariui, jos negailestingai ir skaudžiai krito man ant nugaros. Dabar pats metas giliauti, jei ketinate pasigaminti gilių kavos. Aš negalėjau sustoti, prisirinkau didžiulį maišą...



Dar savaitgalį kepiau rudenišką pyragą. Su egzotikos dvelksmu. Drėgną ir kvapnų, su varške, sultingomis kriaušėmis ir saldžiavaisio pupmedžio milteliais. 
Jei tiksliau, saldžiavaisis pupmedis arba saldžioji ceratonija, dar šv. Jono medžiu arba verčiant iš anglų kalbos, karobu (angl. "carob") vadinamas. Šilumamėgis, augantis Viduržemio jūros regione. Pupinių šeimos augalas, užauginantis didžiules ankštaras, pilnas maistingų sėklų.


Nuotrauka iš Vikipedijos

Sakoma, kad kiekvienos sėklos svoris yra vienodas, todėl anksčiau išdžiovintos jos buvo naudojamos sveriant auksą ar brangakmenius. Iš ceratonijos vardo kildinamas žodis "karatas". Bet svarbiausia, kad saldžiosios ceratonijos sėklos gausios baltymų, kalcio, geležies ir skaidulinių medžiagų.O dar įdomiau, kad džiovintos ir sumaltos šios sėklos primena kakavą ir naudojamos šokoladui gaminti, pyragams, sausainiams ir keptiems obuoliams pagardinti. Truputį saldžios. Tinka vaikams. Gardu su šiltu pienu, truputį įbėrus kardamono. Ajuverdoje šie milteliai naudojami kaip priemonė nuo kūdikių viduriavimo...



Pabandžiau įmaišyti į kriaušių - varškės keksą, pyragas labai patiko ragavusiems :) Rudasis cukranendrių cukrus ir karobo milteliai suteikė šiek tiek kakavos, šiek tiek karamelinio skonio. Rekomenduoju!


Reikia:
210 g miltų
85 g rudojo cukranendrių cukraus
130 g cukraus
115 g minkšto sviesto
200 g varškės (naudojau parduotuvinę)
3 kiaušinių
nubraukto šaukštelio kepimo miltelių
šaukštelio cukraus su vanile
2 valg. š. saldžiavaisio pupmedžio (karobo) miltelių
2 sultingų kriaušių
miltinio cukraus viršui apibarstyti

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros.
Kriaušes nulupkite, išpjaukite šerdis ir supjaustykite storesnėmis skiltelėmis.
Minkštą sviestą iki purumo ištrinkite su abiejų rūšių cukrumi. Po vieną įmuškite kiaušinius, po kiekvieno gerai išmaišydami. Įmaišykite varškę (geriau pertrintą).
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, vaniliniu cukrumi ir karobu. Įsijokite į tešlą ir švelniai išmaišykite.
Kekso formą išklokite kepimo popieriumi ir sukrėskite tešlą. Susmaigstykite kriaušes ir pašaukite kepti. Kepkite apie 40 - 50 minučių.
Gerai atvėsinkite ir apibarstykite miltiniu cukrumi.

Labai skanus su balta kava...



Adaptuota pagal Kitchen Fast

P.S. saldžiavaisio pupmedžio miltelių arba karobo galima nusipirkti parduotuvėse "Aliejus".

2013 m. rugsėjo 17 d., antradienis

ŠEIVAMEDŽIO UOGŲ SIRUPAS



Ruduo lėtai, bet užtikrintai užsiima sau priklausančią vietą. Kartu atsinešdamas pirmuosius kosulius, čiaudulius ir galvos svaigulius. Ir tuojau pat priverčia pasirūpinti savimi - į šaldiklį įsimesti vieną kitą šermukšnių kekę, pasidžiovinti pusmaišį miškinių erškėčių ar šeivamedžio vaisių, išsivirti gardaus šeivamedžio uogų sirupo.


Jei išskrendantys paukščiai savimi nepasirūpino pirmiau, kviečiu suskubti. Skanus, nežinau, ar čia tik man vienai, vyšnių skonį primenantis tamsus ir sodrus sirupas gali praversti tuomet, kai antpuolį pradės virusai ir kiti panašūs nelabieji. Mat, šeivamedžio vaisiai, kaip ir kvapnūs žiedynai pasižymi prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, priešuždegiminiu poveikiu ir gali pagelbėti mums ir mūsų vaikams peršalus, sergant gripu, bronchitu ar laringitu. O jei dar kaitindami pagardinsite šlakeliu svarainių sirupo - bus kvapnesnis, dar labiau pastiprins ir suteiks jėgų...


Reikia:
1,5 kg uogų (svoris be šakelių)
1 puodelio (250 ml) verdančio vandens
cukraus (tiek, kiek gausis sulčių, o man gavosi 1,3 l, tad ir cukraus reikėjo 1,3 kg)
1 žvaigždinio anyžiaus (jei patinka, o jei ne, keiskite gvazdikėliais, natūralios vanilės ekstraktu, vyšnių ar juodųjų serbentų lapais)

Uogas reikia kruopščiai nuskabyti nuo šakelių ir perrinkti (išrenkant pagedusias ir neprisirpusias. Šeivamedžiai sirpsta nevienodai, vieni krūmai gali būti apkibę visiškai juodomis uogelėmis, o kiti dar pusiau žaliomis. Rinkitės kuo labiau prisirpusias, tokios lengvai skabysis, tiesiog pačios birs nuo šakelių ir bus skanesnės).
Švariai perplaukite po tekančiu vandeniu ir supilkite į puodą. Užpilkite puodeliu verdančio vandens, išmaišykite ir palikite, kol šiek tiek atvės. Sutraiškykite (aš tai dariau bulvių grūstuku) ir išspauskite sultis.
Pamatuokite, kiek gavosi sulčių, kad žinotumėte, kiek prireiks cukraus.
Šeivamedžių sultis supilkite į puodą, suberkite cukrų, įmeskite anyžių (galite pagal skonį įpilti svarainių sulčių, tik nepadauginkite) ir kaitinkite iki užvirimo. Sirupui užvirus, jei reikia, nugraibykite putas ir dar karštą iš kart supilstykite į sterilius užsukamus ar kitaip užkemšamus butelius. Sandariai užsukite ir palikite, kad atvėstų.


Laikykite šaldytuve ir prireikus, duokite po šaukštą ar kitą vaikams, gaminkite arbatą ar gaivų vėsų gėrimą. Labai tinkamas peršalus, kosint ir karščiuojant (vaistinėse toks gerumas nepigiai kainuoja :)


Būkite sveiki!

2013 m. rugsėjo 6 d., penktadienis

PURUS PYRAGAS SU SLYVOMIS IR CINAMONU




Apie puikesnį rudenį, nei yra dabar, net ir nedrįsčiau pasvajoti... Gėriuosi rudeniu kvepiančia gamta, ramybe ir saulės šiluma. Vis dar... Verdu šeivamedžio ir aronijų uogų sirupus, skinu moliūgus, konservuoju lauže keptas paprikas, raugiu vynus, kepu slyvų, kriaušių ir obuolių pyragus. Rudeninius. Ir jums rekomenduoju... :) 



Šis pyragas išlieka minkštas ir purus net ir po dviejų dienų, tik reiktų laikyti vėsiai, kad nepradėtų rūgti slyvos. Puriuose nestoro tešlos sluoksnio pataluose paskendę sultingų ir prisirpusių slyvų rūgštelė labai dera su pasaldinta, neplakta grietinėle arba vaniliniu padažu. Kodėl tešlai naudojamas aliejus, nors yra sviesto, neklauskite. Aš nesigilinau. Tiesiog, ėmiau, iškepiau ir džiaugiausi, kad puikiai pavyko. Pyragui naudokite stambias mėlynąsias arba raudonas, bet gerai prisirpusias slyvas. Jei slyvos rūgštesnės, truputėlį padidinkite cukraus kiekį arba atvėsusį negailėdami apiberkite cukraus pudra...


Reikia:
2 kiaušinių
130 g cukraus
175 g miltų
1 valg. š. krakmolo (naudojau kukurūzų)
85 g minkšto sviesto
2 valg. š. aliejaus
3 valg. š. tirštos grietinės
1 kupino šaukštelio kepimo miltelių
žiupsnelio druskos
malto cinamono
miltinio cukraus viršui pabarstyti
500 - 600 g slyvų (perpjautų pusiau, be kauliukų)

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros.

Minkštą sviestą gerai ištrinkite su cukrumi iki purumo. Po vieną sumuškite kiaušinius, geria išplakdami po kiekvieno. Supilkite aliejų, grietinę ir išmaišykite.
Miltus sumaišykite su krakmolu, kepimo milteliais ir druska. Įsijokite į tešlą ir švelniais judesiais išmaišykite.

Sukrėskite į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą (manoji stačiakampė, kraštinės 24 cm ir 30 cm) ir išlyginkite paviršių. Ant viršaus pjūviais į viršų viena šalia kitos išdėliokite slyvas ir apibarstykite maltu cinamonu.
Kepkite apie 35 minutes.
Iškeptą atvėsinkite ir pabarstykite miltiniu cukrumi. Patiekite su saldinta grietinėle (skysta, neplakta arba vos, lengvai paplakta) arba vaniliniu kremu (receptas čia arba čia).

Nesibaiminkite, jei iškepus pyragui, ant paviršiaus išsiskirs kvapnių sulčių nuo slyvų. Kepiniui vėstant, jos susigers į pagrindą ir padarys jį tik gardesnį...




Šaltinis: Gzik i Pyry